Σφράγισε την πρόκριση η Θέτιδα

Η ομάδα της Βούλας νίκησε 3-0 τον Πανιώνιο μέσα στη Νέα Σμύρνη σε 75’ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Από την αρχή του αγώνα η Θέτιδα έδειξε την υπεροπλία απέναντι σε μια ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας. Με κεκτημένη φόρα από την νίκη του πρωταθλήματος κόντρα στη Λαμία, οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες ποιοτικά ειδικά στα δυο πρώτα σετ, ενώ με όπλο το εξαιρετικό σέρβις, δυσκόλεψε την υποδοχή του Πανιώνιου.

Οι γηπεδούχες επηρεασμένες από την ήττα κόντρα στον Πορφύρα για την Pre league δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Θέτιδας, με εξαίρεση το τρίτο σετ όπου με τρεις διαδοχικούς άσους της Τζένιφερ πήρε προβάδισμα έξι πόντων για πρώτη φορά στο ματς με 10-4, για να ακολουθήσει το 14-7 υπέρ των γηπεδούχων. Τελικά, η Θέτιδα βελτίωσε θεαματικά την άμυνα και προσπέρασε μετά το 22-22 για να πάρει και το τρίτο σετ.//

Τα σετ: 14-25, 14-25, 23-25

Πανιώνιος (Δήμητρα Λυκογιάννη): Χατζηγρηγορίου, Τσβίγιοβιτς, Γιοβάνη, Κούση, Άλβαρεζ, Καρέλια / Λεωνίδου (λ), Μιλεντίγιεβιτς (λ), Παπαδοπούλου, Τσίμα.

Θέτιδα Βούλας (Γιώργος Ρούσης): Πολιτάνσκα, Σιρίνινα, Χάρντεμαν, Παπαγεωργίου, Οικονομίδου, Χέιντεν / Μανιατογιάννη (λ), Μανάι, Παυλοπούλου.