Σαρωτικός Παναθηναϊκός “έφυγε” για τα προημιτελικά!

Οι “πράσινοι” πήραν τα δυο σετ που χρειαζόντουσαν σε 48 λεπτά και… πέταξαν για τους “8” του Challenge Cup Ανδρών, αφού επικράτησαν και πάλι με 3-0 σετ της Βίκινγκ Μπέργκεν και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Μπέργκεν και επιβλήθηκε άνετα με 3-0 σετ, παίρνοντας την πρόκρισή στη φάση των “8” του Challenge Cup Ανδρών, αφόυ χρειαζόταν δύο σετ μετά το εύκολο πέρασμα από την Νορβηγία με 3-0 την περασμένη εβδομάδα. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση από το ζευγάρι Οριόν – Μουρόφ.

Ο αγώνας:

Με άσο του Πετρέα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-3. Ο Ζήσης πέτυχε πόντο για το 8-4 έπειτα από υποδοχή. Αέρας πέντε πόντων για το “τριφύλλι” με μπλοκ του Φράγκου (11-6). Ο Έλληνας ακραίος πήρε πολύ δύσκολο πόντο πάνω σε τριπλό μπλοκ για το 15-9. Ο Ερνάντεζ με όμορφο πλασέ έκανε το 20-13 με τον Παναθηναϊκό να είναι ανώτερος. Πάλι ο Κουβανός με δυνατό χτύπημα έκανε το 23-18, με τους πράσινους να παίρνουν τελικά το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ με μπλοκ του Κωστόπουλου και έπειτα με μπλοκ άουτ του Ερνάντεζ οι γηπεδούχοι πήραν ισχνό προβάδισμα 4-2. Δύο συνεχόμενοι άσοι του Ερνάντεζ, έγραψαν το 8-5. Μπλοκ του Μπάση έδωσε double score στο σετ (12-6). Μερικές άστοχες επιθέσεις των Νορβγηγών έφεραν τους “πράσινους” σε θέση απόλυτου οδηγόυ (16-8). Τρομερή άμυνα Ζήση, πόντος Μάρκου και 18-8. Ο Πετρέας με άσο διαμόρφωσε το 21-10. Ο Έλληνας κεντρικός ήταν και εκείνος που σφράγισε την πρόκριση, τελειώνοντας την επίθεση σε πρώτο χρόνο, δίνοντας το σετ στην ομάδα του με 25-14 και μαζί το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Στο τρίτο σετ η Μπέργκεν ξεκίνησε δυνατά και πήρε μικρό προβάδισμα (2-5). Δύο συνεχόμενοι πόντοι του Μάρκου έφεραν το σετ σα ίσα το “τριφύλλι”. Δύο άσοι του Μπάση έγραψαν το 10-7. Μπλοκ του Μάρκου για το 12-9 των γηπεδούχων. Οι Νορβηγοί μείωσαν και με άστοχη προσπάθεια του Κωστόπουλου έφτασαν στο (14-12). Με ένα μικρό “ντεμαράζ” ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 18-12. Άσος του Μάρκου για το 21-13. Ο Παναθηναϊκός πήρε τελικά το σετ με 25-16 και μαζί το ματς.

Τα σετ: 25-18,25-14,25-16 σε 68 λεπτά.