“Υποκλίθηκε” στον Ολυμπιακό η Ζάκσα (highlights)

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ και με “όπλο” το σερβίς, επιβλήθηκαν (3-0) της κάτοχου του CEV Champions League για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” συνεχίζουν να ελπίζουν για την πρόκριση αρχικά στο CEV Cup και γιατί όχι και της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ, το παιχνίδι ήταν το ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονταν στο σκορ και την Ζάκσα να είχε το ισχνό προβάδισμα (9-8). Στην συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι“… έτρεξαν ένα σερί 6-0, με τον Ιντάλγκο να ήταν φανταστικός και να ηγούνταν της επίθεσης του Ολυμπιακόυ. Έτσι, οι πρωταθλητές Ελλάδας, “έχτισαν” μια διαφορά των πέντε πόντων (14-9), έχοντας πολύ καλή υποδοχή και παίρνοντας πόντους από τα σερβίς. Οι γηπεδούχοι, συνέχιζαν να ήταν συγκεντρωμένοι και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων και με άριστα χτυπήματα έκαναν το 19-13. Η Ζάκσα δεν κατάφερε να αντιδράσει, ο Ολυμπιακός “συντηρούσε” το προβάδισμα άψογα και έτσι πανηγύρισε το πρώτο σετ (25-18) και έκανε το 1-0. Μάλιστα, στο πρώτο σετ, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν σύμμαχο το σερβίς, καθώς κέρδισαν έξι άσσους.

Στο ξεκίνημα το δεύτερου σετ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τα λάθη τους, βελτίωσαν την υποδοχή τους, αλλά δεν μπορούσαν να “χτίσουν” διαφορά, καθώς οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, κυρίως του Τζούριτς και του Στέρν. Έτσι, οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ (10-9). Στην συνέχεια, η ομάδα του Καστελάνι “έπαιξε” επιβλητικό βόλεϊ. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στα χτυπήματα των “ερυθρόλευκων“, και με τον Ιντάλγκο που βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα, έδωσε ένα προβάδισμα έξι πόντων για τους Κυπελλούχους Ευρώπης. Ο Κουβανός διαγώνιος συνέχιζε να ήταν το σημείο αναφοράς για την επίθεση των γηπεδούχων, που διαχειρίστηκε χωρίς κανένα πρόβλημα το προβάδισμα και πανηγύρισε και το δεύτερο σετ (25-19), κάνοντας το 2-0.

Mια από τις εξαιρετικές άμυνες του Ολυμπιακού στο παιχνίδι κόντρα στην κάτοχο του CEV Champions League. (EUROKINISSI)

Oι πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν με ορμή το τρίτο σετ, καθώς με ένα μπλοκ, έναν άσο και ένα πόντο του Ιντάλγκο, προηγήθηκαν με 3-0. Ωστόσο, η πολωνική ομάδα έβγαλε αντίδραση, η οποία έφερε το ματς στα ίσα (7-7). Το σύνολο του Καστελάνι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένο στο παιχνίδι και παίρνοντας λύσεις από το σερβίς και μπλοκ “έχτισαν” μία διαφορά των τεσσάρων πόντων, σε κρίσιμο σημείο του σετ (19-15). Ο Ιντάλγκο συνέχιζε να ηγούνταν της “ερυθρόλευκης” επίθεσης, ενώ οι Στερν, Κουμεντάκης και Τζούριτς ήταν άξιοι συμπαραστάτες. Η Ζάκσα έδειχνε να έχει πνοή στο τρίτο σετ και κατάφερε να μειώσει στο πόντο (20-19). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν αδύνατον να χάσει αυτό το παιχνίδι και έτσι έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ (25-22), πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Πειραιώτες συνεχίζουν να ελπίζουν για την πρόκριση αρχικά στο CEV Cup και – γιατί όχι – της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 25-22.//ΓΓ