“Υπέταξαν” τον Φοίνικα οι “ερυθρόλευκοι”

Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το ντέρμπι σε… μονόλογο και κατάφερε να επιβληθεί με 3-0 σετ στο “Μελίνα Μερκούρη” κόντρα στην αξιόλογη ομάδα της Σύρου για τη δεύτερη “στροφή” του πρωταθλήματος της Volley League.

Παρά την προσπάθεια του Φοίνικα Σύρου, στο τρίτο σετ της αναμέτρησης, οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-0 σετ (25-15, 25-18, 31-29) για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ιντάλγκο, ο οποίος με δυο άσους στο τελευταίο σετ, “χάρισε” τη νίκη στην ομάδα του. Ο Γερμανοκουβανός ήταν τρομερός και με 19 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των “ερυθρολεύκων”, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μιχάλοβιτς ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση με τους 13 πόντους.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι είχε νικήσει τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη με 3-0 σετ και σήμερα κατάφερε να κάνει το 2Χ2, επικρατώντας με επίσης 3-0, αυτή τη φορά απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Σύρου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Ιερεθουέλο, γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή Volley League Ανδρών, καθώς είχε επιβληθεί στην πρεμιέρα της Άθλου Ορεστιάδας με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τα… δόντια τους. Ο Ιντάλγκο σύντομα βοήθησε τους “ερυυρόλευκους” να αποκτήσουν ένα προβάδισμα “ασφαλείας”, φτάνοντας και στο +7 (20-13). Ο Φοίνικας δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε στο 25-15, υπέρ των Πειραιωτών.

Οι “ερυθρόλευκοι” όχι μόνο δεν “έπεσαν”, αλλά “ανέβασαν” την απόδοσή τους και στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης. Οι Ιντάλγκο και Κουμεντάκης κυριάρχησαν παρά την προσπάθεια του Τζούριτς από την πλευρά των φιλοξενουμένων. Ο Γαλιώτος με καλά σερβίς έβαλε στο “παιχνίδι” τους Συριανούς, ωστόσο η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι φάνηκε ανώτερη και πήρε το δεύτερο σετ με 25-18 για το 2-0.

Το τρίτο σετ του ήταν τελείως διαφορετικό σε σχέση με το υπόλοιπο ματς. Η ομάδα του κόουτς Καζάζη κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της, τόσο στα μπλοκ, όσο και στα σερβίς της. Τα σετ μπολ άλλαζαν διαρκώς, με τον Φοίνικα να παίρνει προβάδισμα με 24-22, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Κουμεντάκη και ισοφάρισαν. Τότε, οι Πειραιώτες πήραν δυο πόντους από τον Ιντάλγκο και… καθάρισαν το ματς για το 31-29 και το 3-0 σετ αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-15, 25-18, 31-29

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών: