“Ψυχωμένος” Ολυμπιακός, έκανε… άλμα τίτλου!

Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στο Ισραήλ και επικράτησαν με 3-0 σετ της Μακάμπι Τελ Αβίβ στον πρώτο τελικό του CEV Challenge Cup, θέτοντας γερές… βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο Ισραήλ και έκανε το πρώτο βήμα του τροπαίου στο Challenge Cup. Με το υπέρ του 3-0, ο Ολυμπιακός καλείται να… καθαρίσει την υπόθεση του τελικού στον επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ (15/3, 20:00).

Οι δύο ομάδες μπήκαν συγκεντρωμένες στο παιχνίδι και στο ξεκίνημα ήταν συνεχώς ισόπαλες, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά στο 8-7. Στη συνέχεια υπήρξαν αρκετά λάθη εκατέρωθεν, με τον Στερν να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στους φιλοξενούμενους (15-13). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε ένα σερί και πέρασε μπροστά στο σκορ (17-15), όμως οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν άμεσα και ανέκτησαν το προβάδισμα (21-19). Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο -δύσκολο- σετ με 25-20.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν με ψυχολογία στο δεύτερο σετ και με συνεχόμενα μπλοκ των Παγένκ και Κουμεντάκη, πήρε το προβάδισμα (4-1). Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν (5-5), όμως οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι, κάνοντας το 11-6. Η Μακάμπι έκανε ένα μεγάλο σερί και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ (12-11). Το παιχνίδι ήρθε στα ίσια με πλασέ του Ιντάλγκο (16-16), ενώ τα λάθη των γηπεδούχων οδήγησαν σε νέα ισοπαλία (20-20). Οι Πειραιώτες σε εκείνο το σημείο ήταν πιο ψύχραιμοι και κατέκτησαν το δεύτερο σετ (25-23).

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι είχε την ευκαιρία να… καθαρίσει την αναμέτρηση και να πάρει μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν υπερηχητικοί, πήραν προβάδισμα με 3-8, όντας αποφασισμένοι να φτάσουν στην κατάκτηση και του τρίτου σετ. Οι Ισραηλινοί προσπαθούσαν ανά διαστήματα να απαντήσουν και να μειώσουν στο σκορ, αλλά δίχως επιτυχία. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το πάνω… χέρι κι έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους οκτώ πόντους για το 12-20. Εν τέλει, οι Πειραιώτες αύξησαν τη διαφορά και πήραν το σετ με 14-25 και έκαναν μεγάλο βήμα για τον τίτλο του Challenge Cup.//

Τα σετ: 20-25, 23-25, 14-25.