“Πράσινα χαμόγελα” με ολική ανατροπή

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι “αιωνίων” στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός έφερε… τούμπα το ματς και επιβλήθηκε στο τάι-μπρέικ επί του Ολυμπιακού για την 6η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους… οιωνούς για τον Ολυμπιακό, καθώς προέκυψε πρόβλημα της… τελευταίας στιγμής με τον βασικό λίμπερο της ομάδας, Δημήτρη Γκάρα να απουσιάζει λόγω τραυματισμού. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως μπήκαν πιο δυναμικά στο γήπεδο, με τον Κουμεντάκη να παίρνει κάποιους πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με τους Ερνάντεζ και Γιάκομπσεν, αποκτώντας προβάδισμα με 5-3. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο πρώτο σετ, όμως οι Πειραιώτες με καλά μπλοκ και εξαιρετικές υποδοχές, είχαν διαρκώς το “πάνω χέρι”. Ένα μπλοκ του Παγιένκ στον Ερνάντεζ και ένα λάθος του Φράγκου στη συνέχεια, έδωσαν προβάδισμα… ασφαλείας στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με άστοχο σερβίς του Κόβαρ, πήραν το πρώτο σετ με 25-22 για το 1-0 μετά από ένα σετ που είχε έντονες “μάχες” και νευρικότητα από τις δυο πλευρές.

Οι “πράσινοι” έδειξαν σημάδια βελτίωσης στην αρχή του δεύτερου σετ. Έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Ερνάντεζ, αλλά και με κάποια μπλοκ του Φράγκου, πήραν προβάδισμα με 5-3, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ανέβασε “στροφές” και με πρωταγωνιστή της τον Στερν και τον Λινάρδο έφερε το ματς στον πόντο (11-10) και στη συνέχεια ισοφάρισε με μπλοκ του Παγιένκ ξανά στον Ερνάντεζ. Παρά την προσπάθεια του “τριφυλλιού”, το οποίο πήρε πόντους στον πρώτο χρόνο με τον Πετρέα, αλλά και από τον Ερνάντεζ, ο Ολυμπιακός συνέχισε να προηγείται με τον Ιντάλγκο να κάνει… πάρτι. Το συγκρότημα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε το Set ball στο δεύτερο σετ, όμως ένα άστοχο σερβίς του Φράγκου, ένα μπλοκ του Κουμεντάκη στον Ερνάντεζ δυο φορές και την αστοχία του Κόβαρ, οι “ερυθρόλευκοι” κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 26-24 για το 2-0, θέτοντας τα θεμέλια για μια σπουδαία επικράτηση.

Άνετα προηγήθηκε με 2-0 ο Ολυμπιακός στον Άγιο Θωμά με τον Ιντάλγκο να πρωταγωνιστεί σε αυτά τα δυο σετ. (EUROKINISSI)

Με άσο του Πετρέα και κάποια “ερυθρόλευκα” αμυντικά λάθη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… ζεστά το τρίτο σετ (3-0). Το συγκρότημα του κόουτς Ανδρεόπουλου ανέβασε “στροφές”, παίρνοντας πόντους στον πρώτο χρόνο από τον Ρανγκέλ, αλλά και από δυνατά χτυπήματα στην ευθεία δια χειρός Κόβαρ (8-4). Οι “πράσινοι” συνέχισαν το επιθετικό τους… κρεσέντο και μετά από ένα λάθος του Κουμεντάκη και ένα μπλοκ του Φράγκου πήραν προβάδισμα… ασφαλείας (20-15). Ο Ρανγκέλ με δικό του πόντο “καθάρισε” το σετ με 25-22, και το “τριφύλλι” μείωσε σε 2-1.

Οι “ερυθρόλευκοι” με πρωτεργάτες τους τον Στερν και τον Κουμεντάκη είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του τέταρτου σετ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν με τον Ερνάντεζ να μειώνει στο ελάχιστο (7-8). Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαρκώς το προβάδισμα, όμως ο Ρανγκέλ σε κρίσιμο σημείο έδωσε απαντήσεις με το μπλοκ του πάνω στον Ιντάλγκο για να ισοφαρίσει σε 19-19. Ο Ερνάντεζ με τους άσους και ένα μπλοκ στο τέλος, διαμόρφωσε το 25-22 για να ισοφαρίσει σε 2-2 και να οδηγήσει το ντέρμπι “αιωνίων” στο τάι-μπρέικ που θα κρινόντουσαν όλα.

Με… φόρα από τα προηγούμενα σετ, ο Παναθηναϊκός στο τάι-μπρέικ ξεκίνησε εξίσου δυναμικά, παίρνοντας πόντους από τα δυνατά χτυπήματα στη μικρή διαγώνιο του Ερνάντεζ, αλλά και τους άσους του Φράγκου (5-2). Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε εύκολα και με τον Λινάρδο να παίρνει πόντους σε πρώτο χρόνο και να μειώνει ξανά. Τα λάθη στα σερβίς και η κούραση των Πειραιωτών, έφεραν σε θέση ισχύος τους “πράσινους”, οι οποίοι “καθάρισαν” και το πέμπτο σετ του αγώνα με 15-10, φτάνοντας στη νίκη μετά από μια ολική ανατροπή στο πρώτο ντέρμπι “αιωνίων” της χρονιάς. //

Τα σετ: 22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10