“Λύγισε” τον Ολυμπιακό και βλέπει… τελικούς (video)

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 σετ της ομάδας του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στο “Δημήτριος Βικέλας” και έκανε σημαντικό βήμα… πρόκρισης για τους τελικούς του League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Σένισιτς κατάφερε να “λυγίσει” τον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών της διοργάνωσης και πλέον χρειάζεται δύο σετ στη ρεβάνς του “Μελίνα Μερκούρη” το προσεχές Σάββατο (21/1, 21:30), ενώ οι Πειραιώτες χρειάζονται “καθαρή” νίκη και στη συνέχεια να επικρατήσουν στο “χρυσό” σετ.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-0, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 12-0 σερί πέρασαν μπροστά (12-8). Στη συνέχεια του πρώτου σετ, ο Φοίνικας Σύρου βρισκόταν διαρκώς μπροστά με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους τρεις πόντους (20-17). Η ομάδα του Αλεξάνταρ Σένισιτς κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (6-6). Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων (11-9), αρχικά, ενώ στη συνέχεια η διαφορά διατηρούνταν στα ίδια επίπεδα (17-14). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεύτερου σετ και έκαναν το 1-1 (25-20).

Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 5-2, όμως οι Συριανοί απάντησαν και ισοφάρισαν (8-8). Οι Πειραιώτες ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα (16-12), όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά (18-16). Ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε, τελικά, να πάρει το σετ (25-21) και να κάνει το 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ψυχολογία στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν με 5-3, όμως ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ (9-7), με καλά μπλοκ. Το προβάδισμα εναλασσόταν συνεχώς, με τον Φοίνικα να κάνει το 15-13. Οι παίκτες του Αλεξάνταρ Σένισιτς, μάλιστα, ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (20-15), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 22-21. Οι Συριανοί κατέκτησαν το τέταρτο σετ (25-22) και κέρδισαν το παιχνίδι με 3-1 σετ.//

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-21, 25-22

Φοίνικας Σύρου (Αλεξάνταρ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 18, Παπαλεξίου 8, Χαραλαμπίδης 8, Κωνσταντινίδης, Ιερεθουέλο, Σονάκης, Κλίνκενμπεργκ 5, Γαλιώτος 3, Ρουμελιωτάκης 1, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος 2, Φρομ 19

Ολυμπιακός (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 12, Γκαράς, Στερν 25, Παπαγγελόπουλος, Κουμεντάκης 8, Χανδρινός 7, Ζουπάνι, Τζιάβρας, Τράβιτσα 3, Κολτσιάκης, Δαλακούρας, Πέτσιας, Λινάρδος 9, Ιντάλγκο 9