Η Ανθούλη… Χάακαρε τη Σουηδία (videos)

Η Ελληνική ομάδα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με πρωταγωνίστρια την Ελληνίδα διαγώνιο επικρατώντας 3:1 της Σουηδίας η οποία εγκλωβίστηκε από τα λάθη της κορυφαίας Ιζαμπέλα Χαακ.

Τα κορίτσια του Γιουνούς Οτσάλ, έδειξαν πως είναι… πολύ σκληρά για να παραδοθούν, το πάλεψαν και πήραν τη νίκη με 3:1 σετ, κόντρα στην Σουηδία στο δεύτερο παιχνίδι του Ομίλου, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ντίσελντορφ.

Στο πρώτο σετ, η Σουηδία ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας αρχικά ένα προβάδισμα με 6-2, με την Εθνική όμως να ισοφαρίζει σε 6-6 και στη συνέχεια να παίρνει το προβάδισμα για το 14-13. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και πήγαιναν πόντο-πόντο, με τη γαλανόλευκη να παίρνει το σετ με 25-23.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά και στο δεύτερο σετ όπου πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 5-4. Έπειτα, οι Σουηδέζες ανέβασαν ρυθμό και με τις Χαακ και Λάζιτς πήραν το προβάδισμα για το 8-4, ενώ στη συνέχεια αύξησαν κι άλλο τη διαφορά για το 12-6. Η Εθνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει και στη συνέχεια το έκανε με τη Νικολογιάννη για το 14-12, όμως οι Σουηδέζες “καθάρισαν” το σετ επικρατώντας 25-19.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένες, με τη διαφορά να παραμένει στον πόντο, καθ’ όλη τη διάρκεια. Νικολογιάννη, Στράτζαλη και Ανθούλη, συνέχισαν δυνατά, δίνοντας το προβάδισμα στη “γαλανόλευκη” για το 20-17. Οι Σουηδέζες πλησίαζαν, έκαναν το 23-23 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 24-23. Όμως η Εθνική ομάδα είχε τη λύση και πήρε το σετ, με 25-27 με τον Τούρκο τεχνικό να το πανηγυρίζει έντονα.

Στο τέταρτο σετ, η Σουηδία ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και βρήκε από νωρίς προβάδισμα, όμως η Εθνική ομάδα βρήκε λύσεις, μείωσε σε 13-12 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά, παίρνοντας το σε και το ματς με 23-25.