“Καθάρισε” τον ΠΑΟΚ στο Μετς και διατηρεί την επαφή με την κορυφή

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του “Δικεφάλου του Βορρά” για την 11η αγωνιστική της Volley League και παρέμεινε σε τροχιά κορυφής.

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο σετ και είχε το προβάδισμα μέχρι το 12-12, χρονικό σημείο που ισοφάρισαν στο σκορ οι πράσινοι. Το σασπένς σε αυτό το σετ ήταν μεγάλο με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 16-12 και το 20-16, αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου ισοφάρισε σε 20-20. Πόντο πόντο οι δύο ομάδες μέχρι την “παράταση” με τον Παναθηναϊκό να έχει την ψυχραιμία και να κατακτά το σετ με 28-26.

Στο δεύτερο σετ οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 11-6. αλλά ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο σκορ στο 14-13. Η ομάδα του Μαλικόνσι ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το σετ με 25-23.

Το τρίτο σετ ήταν και το λιγότερο ανταγωνιστικό με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-7 και να “πατάει γκάζι” για το 21-13. Ο ΠΑΟΚ μείωσε λίγο τη διαφορά, αλλά το παιχνίδι τελείωσε στο 25-19 για το “τριφύλλι”.//ΣΠ