“Καθάρισε” τον Παναθηναϊκό ο Φοίνικας

Οι Συριανοί πήραν… το αίμα τους πίσω για την ήττα του πρώτου γύρου, καθώς επικράτησαν με 3-0 σετ της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, δίνοντας στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να ανέβει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Volley League.

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-4, με Μάρκου και Φράγκο να ξεκινούν καλά. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά λάθη και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (12-11). Ρανγκέλ και Σάντερ ανέλαβαν… δράση και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου (18-14). Ο Φοίνικας Σύρου αντέδρασε και κατέκτησε με δυσκολία το πρώτο σετ (26-24).

Οι γηπεδούχοι, έχοντας την ψυχολογία από το προηγούμενο σετ, ξεκίνησαν δυνατά και το δεύτερο και προηγήθηκαν με 6-2. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν πατούσε καλά και επέτρεπε πολλούς εύκολους πόντους στο Φοίνικα (14-6). Το “τριφύλλι” έμοιαζε να βρίσκεται… εκτός τόπου και χρόνου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ευρύ προβάδισμα (19-10). Οι Συριανοί, εν τέλει, κατέκτησαν πολύ εύκολα το δεύτερο σετ (25-13).

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς ισόπαλες μέχρι το 9-9. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός και αποφασισμένος και προηγήθηκε με 17-14, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, ισοφαρίζοντας εκ νέου (18-18). Οι “πράσινοι” έπαιζαν τη… ζωή τους σε αυτό το σετ-“θρίλερ” και ο Γιάκομπσεν τους έδωσε προβάδισμα με μπλοκ (21-20). Ο Φοίνικας Σύρου ήταν πιο ψύχραιμος στις λεπτομέρειες και πήρε το τρίτο σετ (27-25), κερδίζοντας με 3-0 σετ το παιχνίδι.//

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-13, 27-25) σε 87′

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.