Γλυκιά ήττα με Μπουργκάς

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το καθήκον τους και στη Βουλγαρία για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup, ωστόσο δεν τη συνόδεψαν με νίκη, καθώς λύγισαν από τη βουλγαρική ομάδα με 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν την κατάκτηση των δύο σετ για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά τη νίκη με 3-0 σετ στο πρώτο ματς και τα κατάφερε στη Βουλγαρία. Οι “ερυθρόλευκοι” λύγισαν την αντίσταση της Ντέα Σπορτ Μπουργκάς, επικρατώντας με 3-1 σετ και έδωσαν συνέχεια στην ευρωπαϊκή τους πορεία.

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έδειξε εξ αρχής τις προθέσεις της και πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ, φτάνοντας τη διαφορά και στο +5 (4-9). Εν συνεχεία, οι Βούλγαροι έτρεξαν το δικό τους σερί, μειώνοντας στον πόντο (8-9), αλλά ο Ολυμπιακός ανέκτησε ξανά το προβάδισμά του. Οι δύο ομάδες άλλαζαν τη… σκυτάλη, σχετικά με την υπεροχή του παιχνιδιού ανά τακτά χρονικά διαστήματα, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να επικρατήσουν με 27-29.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και αμφότερες έπαιρναν το προβάδισμα, δίχως να ξεφύγουν με διαφορά. Ο Ολυμπιακός θέλησε να… καθαρίσει την υπόθεση της πρόκρισης και κατάφερε να βάψει “ερυθρόλευκο” και το δεύτερο σετ κόντρα στην Ντέα Σπορτ Μπουργκάς, επικρατώντας με 23-25. Το τρίτο σετ, ουσιαστικά, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Πειραιώτες είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση. Οι Βούλγαροι κατάφεραν να μειώσουν, κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-18. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μάχονται και έφτασαν στην ισοφάριση, καθώς πήραν το τέταρτο σετ με 30-28). Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι δεν κατάφεραν να ανεβάσουν στροφές και γνώρισαν την ήττα, χάνοντας και το πέμπτο σετ του αγώνα (18-16).//

Τα σετ: 27-29, 23-25, 25-18, 30-28, 18-16.