“Καθάρισε” εύκολα την πρόκριση ο Φοίνικας

Η ομάδα της Σύρου πήρε το εισιτήριο για τους “4” του League Cup “Νίκος Σαμάρας” καθώς πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν και επικράτησε τελικά με 3-0 σετ του Άθλου Ορεστιάδας.

Ο Φοίνικας συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ από τον Άθλο και πήρε εύκολα την πρόκριση για τους “4” του League Cup, υπερασπιζόμενος και το 0-3 του πρώτου αγώνα στην Ορεστιάδα. Η ομάδα της Σύρου επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ στο κλειστό “Δημήτρης Βικέλας” και περιμένει στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Κηφισιά-Ολυμπιακός.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τον Φοίνικα να φτάνει πρώτος στους 8 πόντους (8-7). Με τον Γκένοφ πρωταγωνιστή η ομάδα της Ορεστιάδας έφτασε στο 13-16 και με ένα τελείωμα του Ριζόπουλου στην μεγάλη διαγώνιο ο Άθλος προηγήθηκε με 15-19, αλλά με 3 άσσους, ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα με 20-19. Με μπλοκ του Τζούριτς οι γηπεδούχοι έφτασαν σε set ball (24-21) και πήραν τελικά το σετ με 25-23 χάρη στο χτύπημα του Φρομ και απείχαν πλέον μόλις ένα σετ από την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η φόρα της κατάκτησης του πρώτου σετ έδωσε στον Φοίνικα “φτερά” και έτσι το δεύτερο σετ αποτέλεσε μονόλογό του. Με διπλή ενέργεια του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας πήρε αέρα τεσσάρων πόντων (11-7) με διπλό μπλοκ των Ιερεθουέλο και Τζούριτς οι γηπεδούχοι έγραψαν το 13-8 και ανάγκασαν τον Ηλία Κρεούζη να καλέσει time out. Το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Φοίνικα να φτάνει στο 17-10. Με τον Γκένοφ να στέλνει την μπάλα έξω ο Φοίνικας έφτασε σε set ball 24-15 και με δυνατό τελείωμα του Τζούριτς πήρε το σετ με 25-16 και κλείδωσε την πρόκριση.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Δημήτρη Καζάζη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους. Στο 18-12 τα βλέμματα “πάγωσαν” στην Σύρο, με τον τραυματισμό του Τζούριτς στην μέση, ο Έλληνας κεντρικός σηκώθηκε και έδειξε να είναι καλά αν και φάνηκε να πονούσε ακόμα. Τελικά ο Φοίνικας πήρε το σετ με 25-16 και μαζί το ματς.