“Καρδιοχτύπησε”, αλλά κυριάρχησε ξανά ο Ολυμπιακός! (video)

Μετά τις μονομαχίες τους στο Challenge Cup, οι δυο “αιώνιοι” αναμετρήθηκαν για την 15η αγωνιστική της Volley League Ανδρών, με τους “ερυθρόλευκους” να δείχνουν την υπεροχή τους και να επικρατούν στο τάι-μπρέικ στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη”, παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0 σετ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με μεγάλες “μάχες” και από τις δυο μεριές, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στα μπλοκ και να προηγείται με 6-4. Ο Ιντάλγκο με εξαιρετικό μπλοκ έκανε το 9-5, όμως ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση σε εκείνο το σημείο και έχοντας ως πρωταγωνιστές του τον Φράγκο και τον Ερνάντεζ, μείωσε σε 15-13 και στη συνέχεια κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα άσσο του Ερνάντεζ και ένα 6-0 επιμέρους σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” με τον άσσο του Κουμεντάκη και τον πόντο του Στερν στην ευθεία, ισοφάρισαν σε 20-20. Οι δυο ομάδες συνέχισαν… χέρι-χέρι το πρώτο σετ, όμως οι Πειραιώτες πήραν το σετ μπολ με πόντο του Ζουπάνη. Ο Κουμεντάκης με ένα φοβερό χτύπημα έδωσε το πρώτο σετ με 25-23 στους γηπεδούχους, μετά και από επιβεβαίωση του challenge για επαφή.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο σετ και με πρωτεργάτη τους τον Κόβαρ, πήραν το ισχνό προβάδισμα δυο πόντων (1-3), όμως το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι αντέδρασε άμεσα. Με τον Παγένκ να παίρνει τον άσσο και τον Κουμεντάκη να… μπλοκάρει τον Ερνάντεζ, ο Ολυμπιακός μείωσε στο ελάχιστο (7-8). Οι “μάχες” συνεχίστηκαν, όμως το προβάδισμα μεταφέρθηκε στους Πειραιώτες, οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Στερν και Ιντάλγκο (14-13). Το ντέρμπι… καλά κρατούσε και καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Το “τριφύλλι” με… μπροστάρη τον Ερνάντεζ πήρε το σετ μπολ (23-24), όμως το καρφί στην ευθεία από τον Κουμεντάκη έδωσε… παράταση στην αγωνία. Ο Ζουπανης με άσσο διαμόρφωσε το 26-24 και το 2-0 στα σετ υπέρ των “ερυθρολεύκων”, που πλέον είχαν το “πάνω χέρι” για το “τρίποντο”.

Στην εκκίνηση του τρίτου σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο… ζεστοί και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού, για το +4 (2-6). Το κακό σερβίς του Πετρέα έφερε στους 4 ξανά τη διαφορά (5-9), όμως ο Παναθηναϊκός πλέον είχε το… μομέντουμ στο ματς και ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο +8 (10-18). Τα λάθη των “ερυθρολεύκων” συνεχίστηκαν και οι “πράσινοι” ανέβασαν για πρώτη φορά σήμερα τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (11-21). Στη συνέχεια, το σύνολο του κόουτς Ανδρεόπουλου βρέθηκε σε σετ μπολ μετά από το λάθος του Στερν και παρά τις ενέργειες του Ιντάλγκο, κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ με 25-16, μειώνοντας έτσι σε 2-1 και δίνοντας… νέα ομορφιά στο ντέρμπι “αιωνίων”.

Οι Ιντάλγκο και Στερν ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το τέταρτο σετ και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε σύντομα με 4-2, όμως ο Ερνάντεζ με ένα δυνατό χτύπημα και δυο λάθη των γηπεδούχων, έδωσαν ισχνό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 5-4. Ο Ρανγκέλ με πόντο στον πρώτο χρόνο και ο Γιάκομπσεν με ένα φοβερό μπλοκ έδωσαν “αέρα” 4 πόντων (5-9) στους “πράσινους”. Σε εκείνο το σημείο, ήταν σειρά του “τριφυλλιού” να υποκύψει σε λάθη και έτσι η ομάδα του κόουτς Τζουλιάνι μείωσε 8-10. Οι “πράσινοι” συνέχισαν με καλό… μομέντουμ και με πρωτεργάτη τους τον Ερνάντεζ, βρέθηκαν στο +5 (11-16). Τότε, οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση. Ένα πλασέ του Στερν και εν συνεχεία ένα μπλοκ του ίδιου παίκτη, έφεραν το σκορ στην ισοπαλία (17-17), όμως με τη βοήθεια του Κωστόπουλου και χάρη στα μπλοκ του Ρανγκέλ, το “τριφύλλι” προηγήθηκε με 3 πόντους (18-21) σε κομβικό σημείο. Ο Μπάσης με έναν εξαιρετικό άσσο έδωσε σετ μπολ στους φιλοξενούμενους και ο Πετρέας με έξυπνο πλασέ, διαμόρφωσε το 25-19 και ισοφάρισε το ματς σε 2-2, βάζοντας “φωτιά” στο ντέρμπι.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με συναρπαστικό τρόπο το τάι-μπρέικ. Ο Ιντάλγκο με ένα τρομερό σερβίς, πήρε τον άσσο για το 4-3 και εν συνεχεία με επίσης φοβερό άσσο, έκανε το 5-3. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 6-6, σε μια φάση που ο Τράβιτσα δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, όμως οι “ερυθρόλευκοι” με… μπροστάρη τους τον Στερν και τον Κουμεντάκη στα μπλοκ, πήραν “αέρα” δυο πόντων (8-6). Η άμυνα του Ζήση ακούμπησε οροφή και έτσι οι Πειραιώτες σε κομβικό σημείο, προηγήθηκαν με 10-6. Τα λάθη των φιλοξενούμενων έκαναν το 13-9 υπέρ των “ερυθρόλευκων” και στη συνέχεια, ο Ιντάλγκο έδωσε τη νίκη με δυο διαδοχικούς πόντους για τον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10) σε 136′

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.