“Φορτσάτος” ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα (video)

Εύκολο έργο είχε στην έδρα του ο “Δικέφαλος του Βορρά”, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πήγασου Πολίχνης μπαίνοντας με το “δεξί’ στο πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών για τη φετινή σεζόν.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volley League Aνδρών ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε άνετα με 3-0 του Πήγασου Πολίχνης. Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Πήγασο να απειλεί τον “Δικέφαλο του Βορρά”. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς έδειξαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Συγκλονιστικό ήταν το δεύτερο σετ της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αρκετούς πόντους από τα σερβίς τους. Όμως, οι γηπεδούχοι με τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις να πρωταγωνιστούν, κατάφεραν να επικρατήσουν και στο δεύτερο σετ, αυτή τη φορά με 25-22 για το 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς σετ, ο ΠΑΟΚ πήρε την ψυχολογία με το μέρος του και με ψηλό ρυθμό, οι “ασπρόμαυροι” καθάρισαν άνετα το ματς, κάνοντας το 3-0 και πανηγυρίζοντας παράλληλα την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου και ώρα 16:30, απέναντι στον Παναθηναϊκό, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών.