“Ασπρόμαυρη” η πρώτη κούπα της σεζόν (video)

Ο ΠΑΟΚ, σε έναν συναρπαστικό τελικό στο Ρέντη, επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία του το Σούπερ Καπ.

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Ρέντη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και κατέκτησε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας του, αλλά και τον πρώτο τίτλο για το 2024.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο σετ. Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν 18-16, αλλά ο “Δικέφαλος” πέρασε μπροστά με Λινάρδο, Σαμουλένκο, Ντεν Ντρις για το υπέρ του 20-19. Οι “ασπρόμαυροι” έχασαν κόντρα μπάλες για να ξεφύγουν με το σετ να πηγαίνει στην… παράταση (24-24). Εκεί ένα μπλοκ του Σαμουλένκο και μια επίθεση του Ντεν Ντρις διαμόρφωσαν το 27-25 για το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο σετ ήταν καλύτερος από τον ΠΑΟΚ, ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή και με το 25-21 έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1.

Από το 12-12 του τρίτου σετ και μετά ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι και με Ντεν Ντρις, Τρούχτσεφ και αντίπαλα λάθη προηγήθηκε 20-14. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-17, αλλά και πάλι ο “Δικέφαλος” ξέφυγε 17-23 με Φαν Χάρντερεν, Ντεν Ντρις και άσο του Γάτση. Ο Ολυμπιακός πλησίασε ξανά σε 23-20, αλλά εκεί Τρούχτσεφ και Ντεν Ντρις έκαναν το 25-20 για το 2-1 του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός εξ αρχής στο τέταρτο σετ με το μπλοκ του πήρε το πάνω χέρι, είχε περισσότερες επιλογές και με 25-18 ισοφάρισε σε 2-2.

Με μπλοκ Σαμουλένκο και άσο Τρούχτσεφ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-4 στο τάι μπρέικ, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-6. Με μπλοκ Γαλιώτου και Λινάρδου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 10-6. Ο Φαν Χάρντερεν κρατούσε σταθερά μπροστά τον “Δικέφαλο” (14-10). Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 14-12, αλλά ο Τρούχτσεφ έκανε το 15-12 και πήρε τον τίτλο με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15