“Άλωσε” τη Ναντ ο Παναθηναϊκός

Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη, πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στη Γαλλία, επικράτησαν με 3-1 σετ της Ναντ και προκρίθηκαν στους “16” του CEV Challenge Cup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την ιταλική Κιέρι.

Μετά τη νίκη με 3-2 σετ στο πρώτο παιχνίδι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει των Γάλλων και στη δεύτερη αναμέτρηση, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στο σερβίς και παρουσιάζοντας βελτιωμένη εικόνα στα μπλοκ. Στην επόμενη φάση, οι νταμπλούχες Ελλάδας θα αναμετρηθούν με το φαβορί της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… ορεξάτος την αναμέτρηση και προηγήθηκε από νωρίς, με 5-1, με τη Μέντιτς να είναι “καυτή”. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τις “πράσινες”, οι οποίες ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (13-6). Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν… ασταμάτητες στο πρώτο σετ και με συνεχόμενα σερβίς έκαναν το 20-11. Οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν τελικά το πρώτο σετ, με 25-16.

Οι “πράσινες” μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 10-6, με την Ανάε να ξεκινάει δυνατά. Οι Γαλλίδες προσπάθησαν να πλησιάσουν, όμως οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν το προβάδισμα (18-12), με συνεχόμενους πόντους της Χατζηευστρατιάδου. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ (25-18) και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ναντ, παρόλο που έχασε την πρόκριση, δεν τα παρατούσε, ωστόσο οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη ήθελαν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι και προηγούνταν (8-7). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στη μέση του σετ (14-14), ενώ οι Γαλλίδες πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (19-16). Οι “πράσινες” έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια (22-22) με πόντο της Ανθούλη, όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν και πήραν το… σετ της τιμής (25-23).

Μετά τη “χαλάρωση” του τρίτου σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε για να τελειώσει το παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα (5-3). Η Ναντ δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει, όμως οι “πράσινοι” βρίσκονταν μπροστά (12-9). To “τριφύλλι” ανέβασε… ταχύτητα και αύξησε τη διαφορά (19-14). Οι “πράσινες” πήραν το τέταρτο σετ (25-19), τη νίκη και την πρόκριση στους “16”.//

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-23, 19-25