Ψάχνει την υπέρβαση ο Μίλωνας

Ο Μίλωνας υποδέχεται απόψε (14/3, 20:30) τον Ολυμπιακό στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς της Volley League. Στο ίδιο γήπεδο οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν 3-0 στην κανονική περίοδο και αυτό τους κόστισε ακριβά για την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Λίγες ώρες μετά την ανανέωση της συνεργασίας του με τον Μίλωνα με διετές συμβόλαιο ο Σάκης Ψάρρας θέλει να κάνει τους παίκτες του να πιστέψουν σε άλλη μία μεγάλη υπέρβαση και αυτή θα είναι μία νίκη στη σειρά των ημιτελικών. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης θέλει να επαναλάβει τη νίκη του Α γύρου – ακόμα κι αν δεν είναι με 3-0 σετ – ώστε να ισοφαρίσει τη σειρά και να δώσει τροφή στις προσδοκίες για μία μεγάλη ανατροπή των δεδομένων απέναντι σε ένα από τα φαβορί του τίτλου.

Ο Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Οι φιλοδοξίες μας και τα “θέλω” μας δεν έχουν σταματήσει με την κατάκτηση της 3ης θέσης στην κανονική περίοδο. Οπως έχω πει πολλές φορές πάνω από τα αποτελέσματα μετράει ο τρόπος που αγωνίζεται μία ομάδα. Αυτό που θέλω είναι να παίξουμε σωστά κι ας χάσουμε. Να κάνουμε αυτό που ξέρουμε σε όλους τους τομείς. Παρότι στον πρώτο αγώνα χάσαμε με 3-0 ήμασταν κοντά σε όλα τα σετ. Είδαμε τι πρέπει να κάνουμε, έχουμε δουλέψει. Αυτοί οι αγώνες είναι γιορτή. Είναι τιμή για τον Μίλωνα να παίζει ημιτελικούς με ιστορικούς και μεγάλους σύλλογους που έχουν παράδοση στο βόλεϊ. Θα το παλέψουμε. Περιμένουμε τους φίλους μας και τους φίλους του βόλεϊ να έρθουν να δουν έναν σπουδαίο αγώνα».

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός θέλει να πάρει άτυπη αλλά ουσιαστική ρεβάνς για την ήττα του Α γύρου όχι για να αποδείξει κάτι στο Μίλωνα, αλλά για να αποκτήσει σαφές προβάδισμα πρόκρισης με 2-0 νίκες που του δώσει το δικαίωμα να ελπίζει σε γρήγορο τέλος της σειράς ώστε να έχει στη διάθεση του χρόνο για ξεκούραση και αποθεραπείες πριν από τους τελικούς. Όλοι στους Πειραιώτες έχουν καταλάβει πως εάν δώσουν δικαίωμα στο Μίλωνα θα κάνει τη ζημιά για αυτό και αντιμετωπίζουν τον αγώνα με τη σοβαρότητα ενός τελικού. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Στερν λόγω ενοχλήσεων στον ώμο.

O προπονητής του Ολυμπιακού, Ντανιέλ Καστελάνι, είπε στο olympiacossfp.gr: «Κάναμε το πρώτο βήμα, είμαστε χαρούμενοι για αυτό, όμως αύριο, το ματς θα είναι διαφορετικό. Πρώτα από όλα, λόγω του γηπέδου, ένα γήπεδο διαφορετικό, πιο χαμηλοτάβανο. Θέλει προσοχή, πρέπει να έχεις προπονηθεί εδώ για να το συνηθίσεις σε κάποιο βαθμό. Θέλουμε να βελτιώσουμε κάποιες καταστάσεις στο μπλοκ-άμυνα, είμαστε αισιόδοξοι, θετικοί, σε καλή κατάσταση».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού, Δημήτρης Τζιάβρας, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Αύριο (σ.σ. Πέμπτη 14/3), παίζουμε ένα ιδιαίτερο ματς, σε μία έδρα που δεν φέραμε το επιθυμητό αποτέλεσμα την προηγούμενη φορά. Πρέπει να είμαστε διπλάσια συγκεντρωμένοι, ώστε να πάρουμε το αποτέλεσμα και να καθαρίσουμε τη σειρά στην έδρα μας, την Δευτέρα. Νομίζω, είμαστε έτοιμοι, έχουμε την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται. Έχουμε μελετήσει τον Μίλωνα, ώστε να πάρουμε τη νίκη και να είμαστε μετά πιο ήσυχοι, για να περάσουμε στους τελικούς της Volley League».