Προβάδισμα πρόκρισης για το “Δικέφαλο του Βορρά”

Παρά το κακό του ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και επικράτησε με 3-1 σετ της Νάφελς και ήδη “ονειρεύεται” το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση του Challenge Cup.

Τη νίκη με 3-1 σετ πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Challenge Cup. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” αν και δεν ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, βρήκε λύσεις και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, παίρνοντας πολύ σημαντικό προβάδισμα για το “εισιτήριο” που οδηγεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου (20:00), στην έδρα της ελβετικής ομάδας και προκειμένου να προκριθεί, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται δύο σετ.

Στο πρώτο σετ, οι Ελβετοί ήταν εκείνοι που ρίσκαραν αρκετά στο σερβίς, πιέζοντας αρκετά την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να έχει χαμηλά ποσοστά και στην επίθεση του, οι Ελβετοί πήραν το προβάδισμα κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-20 για το 0-1.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης, οι Θεσσαλονικείς άλλαξαν πλήρως την εικόνα τους, με καλύτερες υποδοχές και ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση. Με τον Μπραμ Φαν Ντε Ντρις να τελειώνει πολλές φάσεις, οι γηπεδούχοι πήραν “κεφάλι” στο σετ και επικράτησαν με 25-20, φέρνοντας το ματς στα ίσα, 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, μπαίνοντας από την αρχή συγκεντρωμένος. Με τους Γουόλς και Ντρις να πιέζουν αρκετά την υποδοχή των Ελβετών, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς σαφές προβάδισμα, το οποίο συνέχισε να το επεκτείνει, μέχρι το 25-15 για το 2-1.

Η ανατροπή του “Δικέφαλου του Βορρά” ολοκληρώθηκε στο τέταρτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε ματς, όπου οι “ασπρόμαυροι” είχαν το προβάδισμα σταθερά και με τη βοήθεια του Ράπτη από το σερβίς τους, κατάφεραν να τελειώσουν το σετ με 25-13, για το 3-1.