Προβάδισμα για το «Λιγκ Καπ» ο ΠΑΟΚ (video)

«Συγκεντρώθηκε» και πήρε το παιχνίδι ο «δικέφαλος».

Την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ θα κριθεί ο τίτλος του «Λιγκ Καπ», μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό στο ΠΑΟΚ SPORTS ARENA. Παρά το γεγονός ότι οι «γηπεδούχοι» προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ, το «τριφύλλι» το πάλεψε, έκανε το 2-2, όμως ο ΠΑΟΚ έδειξε πυγμή και πήρε το παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται μπροστά με έναν πόντο μέχρι το 12-11, ώσπου οι γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα τριών κάνοντας το 17-14. Οι παίκτες του «δικεφάλου» ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο σετ και διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του. Ο Παναθηναϊκός όμως το πάλεψε, έκανε το 25-25, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά κάνοντας το 1-0 με 28-26.

Στο δεύτερο σετ, και οι δύο ομάδες είχαν ρυθμό στην επίθεσή τους και παρέμεναν κοντά στο σκορ, όπως ακριβώς και στο πρώτο. Ο ΠΑΟΚ, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων στο 16-11, «ζαλίζοντας» τους «φιλοξενούμενους». Μετά τα μισά του δεύτερου σετ, ο «δικέφαλος του βορρά» ανέβασε ρυθμό και έφτασε μέχρι και στο +8. Ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά, μειώνοντας σε 24-20 όμως εν τέλει ο ΠΑΟΚ, έκανε γρήγορα το 25-20 εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων παίρνοντας και το δεύτερο σετ.

Με την έναρξη του τρίτου σετ, ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να παραμείνει ζωντανός στο παιχνίδι έχοντας το πάνω χέρι. Οι «ασπρόμαυροι» κυνηγούσαν, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τη διαφορά στο +3 με σκορ 4-7. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ηγείται καθ’ όλη τη διάρκεια, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 19-20 έπειτα από εξαιρετικές επιθέσεις.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι θέλησαν να κάνουν το 3-1 αλλά ο Παναθηναϊκός τους έβαλε δύσκολα. Οι «φιλοξενούμενοι» ήταν ανεβασμένοι επιθετικά όπως και το τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε το καθαρό μυαλό γι’ αυτό και με +3 από νωρίς στο 1-4 .Παρέμεινε μπροστά στο σκορ σε όλο το μέρος του τέταρτου σετ, τον ΠΑΟΚ να τον ακολουθεί και να τον πλησιάζει. Τελικά, το «τριφύλλι», τα κατάφερε, έκανε το 2-2 και μπήκε για τα καλά ξανά στο παιχνίδι.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι, ξεφεύγοντας στο σκορ με 6-1, δημιουργώντας προβάδισμα πέντε πόντων. Ο Παναθηναϊκός όμως έδειξε ότι είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει κάνοντας ένα σερί 4-0 μειώνοντας στο 7-6, επαναφέροντας τη διαφορά στον πόντο. Ο ΠΑΟΚ όμως, κατάφερε να κάνει το 15-9 και να πάρει το ματς με 3-2.

Τα σετ: 28-26, 25-20, 22-25, 22-25, 15-9