Πρώτος και αήττητος ο “Δικέφαλος του Βορρά”

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο είχε εύκολο έργο κόντρα στον Ζ.Α.Ο.Ν, επικράτησε με 3-0 σετ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League Γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ αν και δυσκολεύτηκε στο τρίτο σετ του αγώνα, κατάφερε να επιβληθεί επί του Ζ.Α.Ο.Ν. με 3-0 σετ και έτσι παρέμεινε στην πρώτη θέση και μάλιστα αήττητος στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Από νωρίς, ο “Δικέφαλος του Βορρά” πήρε το προβάδισμα κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ του αγώνα με “όπλο” τα καλά σερβίς των Κάφρεϊ και Στράντζαλη. Στη συνέχεια, πήρε λύσεις και από την Πολυνοπούλου, αλλά και από την Λιάγκη, φτάνοντας έτσι στο 25-10 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού ο κόουτς Φενόλιο πήρε αρκετούς πόντους από την Τερζόγλου, αλλά και την Παπαδοπούλου. Οι “ασπρόμαυρες” ανέβασαν σύντομα ξανά τη διαφορά στο σκορ, φτάνοντας στο 25-14 για το άνετο 2-0.

Η εικόνα στο τρίτο σετ του ματς άλλαξε σε μεγάλο βαθμό. Συγκεκριμένα, ο ΖΑΟΝ έβγαλε αντίδραση και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων με πρωταγωνίστρια την Μαρίνα Αργυροπούλου. Ο ΠΑΟΚ όμως στο τέλος έμεινε ψύχραιμος παίρνοντας τον έλεγχο του ματς με την Στράντζαλη που έδωσε στην ομάδα της προβάδισμα δυο πόντων (23-21) σε κομβικό σημείο. Οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να αντιδράσουν τότε και έτσι το σετ ολοκληρώθηκε στο 25-22 και στο 3-0 αντίστοιχα υπέρ του “Δικέφαλου του Βορρά”, ο οποίος παρέμεινε αήττητος με 7Χ7 στη Volley League Γυναικών.

Διαιτητές: Τσιούλα, Δρανίτσας, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Αλεξίου, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Πασπαλά Αικ..