Πρωταθλήτριες τα φίνα κορίτσια!

Το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία του γυναικείου βόλεϊ που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, οι “πράσινες” μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι, επικράτησαν στο τάι-μπρέικ του Ολυμπιακού και στέφθηκαν πρωταθλήτριες για τη φετινή σεζόν της Volley League Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε πρωταθλητής για τη σεζόν 2022/2023 στη Volley League Γυναικών, καθώς επικράτησε στο… καυτό ΟΑΚΑ με 3-2 σετ του Ολυμπιακού, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών. Παράλληλα, ο Γιάννης Καλμαζίδης έγινε ο πρώτος Έλληνας προπονητής, ο οποίος πανηγύρισε τίτλο πρωταθλητή, τόσο στο ανδρικό, αλλά και στο γυναικείο βόλεϊ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση με πρωταγωνίστριες την Λαμπρούση και την Σάλας, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις παίρνοντας πόντους από την Ανθούλη και την Ανάε για το 7-7. Τότε, οι “ερυθρόλευκες” ανέβασαν “στροφές”, απέκτησαν προβάδισμα 4 πόντων (7-11) και πλέον είχαν το “πάνω χέρι” στο πρώτο σετ. Τα λάθη των “πρασίνων” και τα εξαιρετικά σερβίς της ομάδας του Λορέντζο Μιτσέλι, κυρίως από την Λαμπρούση, έφεραν νταμπλ σκορ (8-16) για τις φιλοξενούμενες. Το τάιμ άουτ του Καλμαζίδη, “ξύπνησε” το “τριφύλλι”, το οποίο με τα μπλοκ των Κρος και Μέντιτς, έφερε τη διαφορά στους 2 πόντους (15-17). Τα πολλαπλά λάθη των γηπεδούχων και η ευστοχία των Σάλας και Γουίντερς, έφεραν σχετικά εύκολα στο τέλος το πρώτο σετ στις Πειραιώτισσες με 25-21 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο και ο Ολυμπιακός με πρωταγωνίστριες τις Σάλας και Γουίντερς, προηγήθηκε με 6-1. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και βρήκε λύσεις στην επίθεσή του από την Ανθούλη και την Κρος, μειώνοντας στους 2 πόντους ξανά (7-9). Το σύνολο του Μιτσέλι βελτίωσε τα μπλοκ του και έτσι έφτασε ξανά στο +6 (7-13) μετά το “στοπ” της Λαμπρούση στην Ανθούλη. Οι “ερυθρόλευκες” έδειχναν να έχουν το “πάνω χέρι”, όμως η συνέχεια στο σετ άνηκε στις “πράσινες”. Χατζηευστρατιάδου, Γκρόθες και Ανθούλη κυριάρχησαν, με αποτέλεσμα, το “τριφύλλι” να πλησιάσει τη διαφορά στο “ελάχιστο” (19-20) και να πάρει το “μομέντουμ”. Σε κομβικό σημείο, η Κούμπουρα έκανε λάθος, δίνοντας σετ μπολ στις γηπεδούχες και στη συνέχεια η Γουίντερς απάντησε. Ο πόντος που κέρδισε η Ανάε και το λάθος της Κούμπουρα, διαμόρφωσαν το 26-24, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Με μεγάλη αγωνιστική ένταση ξεκίνησε το τρίτο σετ της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά αρχικά ισχνό προβάδισμα με 9-5 μετά από ενέργειες των Κρος και Γκρόθες, όμως ο Ολυμπιακός έφερε τη διαφορά στους 2 πόντους (11-9) μετά από καλά σερβίς της Σάλας. Οι “ερυθρόλευκες” ανέβασαν “στροφές” παίρνοντας πόντους από την Τσιτσιγιάννη, όμως το “τριφύλλι” είχε τις απαντήσεις με την Ανθούλη σε πρώτο χρόνο και με την Ανάε στη μικρή διαγώνιο για το 21-17. Στο τέλος του τρίτου σετ, οι “πράσινες” με ένα επιθετικό “κρεσέντο” των Ανθούλη, Χατζηευστρατιάδου και Ανάε, “καθάρισαν” το σετ με 25-17 και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ για το 2-1.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν… χέρι-χέρι το τέταρτο σετ του αγώνα, όμως οι Πειραιώτισσες πήραν μικρό προβάδισμα με 5-3 χάρη στις ενέργειες της Σάλας και της Κούμπουρα, που έσπασε το διπλό μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε τα σερβίς του και σύντομα έφερε στα “ίσα” το σκορ (8-8), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι “πράσινες” υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στο σερβίς τους, δίνοντας προβάδισμα με 13-10 στις “ερυθρόλευκες”, που έδειχναν να… πατούν καλύτερα. Η Γουίντερς έδωσε κομβικές λύσεις και με ένα δυνατό χτύπημα έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (14-18) στην ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι. Οι αθλήτριες του Γιάννη Καλμαζίδη προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ σε εκείνο το σημείο με τις Χατζηευστρατιάδου και Ανάε να πρωταγωνιστούν, μειώνοντας έτσι στους 3 πόντους (19-22) μετά την άστοχη επίθεση της Σάλας, αυτά όμως δεν ήταν αρκετά, καθώς οι φιλοξενούμενες είχαν το “μομέντουμ” πλέον. Έτσι, το σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό με 25-20, ισοφαρίζοντας έτσι σε 2-2 και στέλνοντας το ματς σε τάι-μπρέικ.

Το τάι-μπρέικ ξεκίνησε με μεγάλες “μάχες” εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχες βρήκαν σκορ από την Χατζηευστρατιάδου και την Γκρόθες για το 6-3, με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Χατζηευστρατιάδου με άσσο έδωσε προβάδισμα… ασφαλείας (9-4) στο “τριφύλλι”, το οποίο συνέχισε να δείχνει τα “δόντια” του στο τέλος με πόντους από τις Χριστοδούλου και Γκρόθες για το 12-5. Οι “ερυθρόλευκες” προσπάθησαν να μειώσουν, όμως δεν τα κατάφεραν επιτυχώς, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί στο τάι-μπρέικ με 15-10, πανηγυρίζοντας έτσι την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.//Γ.