Προκρίθηκε στο… ρελαντί ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Άθλο Ορεστιάδας και επικράτησε με 3-0 σετ, παίρνοντας την πρόκριση για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους “πράσινους” να προηγούνται με 7-5. Ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι και ανέβασε τη διαφορά στους έξι πόντους (17-11). Η ομάδα της Ορεστιάδας δεν τα παράτησε και με “όπλο” το μπλοκ έκανε ένα μεγάλο σερί και μείωσε σε 22-21, όμως οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν τελικά το σετ (25-22).

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν πιο δυνατά, όμως οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεπαν να ξεφύγουν στο σκορ (9-6). Οι “πράσινοι” διατηρούσαν το προβάδισμα στα μισά του σετ, ωστόσο ο Άθλος έμενε κοντά (17-15). Ο Παναθηναϊκός, με τους Ερνάντεζ και Πετρέα να ανεβάζουν την απόδοση τους, πήρε το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξίσου δυνατά και πήραν από νωρίς το προβάδισμα (10-7). Ο Παναθηναϊκός πήρε απόσταση… ασφαλείας (18-14) από τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Άθλος Ορεστιάδας αντέδρασε ξανά και ισοφάρισε σε 21-21. Ο τελευταίος λόγος, ωστόσο, ανήκε και πάλι στους “πράσινους” οι οποίοι πήραν το τρίτο σετ (25-22) και την πρόκριση.//

Τα σετ: 22-25, 19-25, 22-25

Άθλος Ορεστιάδας (Θοδωρής Χουσίδης): Γκένοφ 8 (8/15 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Γκλάντστοουν 9 (6/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντε Πρα 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1/4 επ.), Αλγκούλ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 88% υπ. – 75% άριστες) / Βελούδης (λ, 50% υπ. – 32% άριστες), Τσιουτσιουλούδης, Τσολακίδης, Μποζίδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άριστες), Πετρέας 4 (0/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (9/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φράγκος 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. -31% άριστες), Φράγκος 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 31% άριστες), Ερνάντεζ 22 (19/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. – 29% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης