Προκρίθηκε με… άνεση

Ο Παναθηναϊκός έκανε δύο τις νίκες του στον πρώτο γύρο του CEV Challenge Cup, επικρατώντας με 3-1 (25-15, 25-17, 26-28, 25-23) σετ της Σπαρτάκ Μιγιάβα στο ΟΑΚΑ και πέρασε στη φάση των “32” με χαρακτηριστική άνεση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρουσιάστηκαν σοβαροί καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και υπέταξαν το… χαμηλό εμπόδιο των μαχητικών Σλοβάκων. Πλέον, συγκεντρώνονται στην έναρξη των εγχώριων υποχρεώσεων και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση μπαίνοντας μπροστά στο σκορ για τρεις και τέσσερις πόντους. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι… επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 8-8 δείχνοντας πως δεν υπάρχει χώρος για χαλαρότητα. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός… πάτησε το πόδι στο γκάζι και “καθάρισε” το πρώτο σετ με 25-15.

Στη συνέχεια, οι πρωταθλητές Ελλάδας θέλησαν να τελειώσουν με την πρόκριση, κάνοντας το 2-0. Το ξεκίνημα είχε την Σπαρτάκ να μένει για λίγο κοντά στο σκορ. Όταν ο Φερνάντες γύρισε στο σερβίς όμως, τα πράγματα άλλαξαν. Το “τριφύλλι” πήρε μια διαφορά ασφαλείας κυριαρχώντας στην υποδοχή αλλά και πάνω από το φιλέ. Με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να κάνει το 2-0 με 25-17, με το οποίο κλείδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στη συνέχεια, το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε χρόνο σε παίκτες όπως ο νεαρός Κωστόπουλος και ο Μπάσης, ξεκουράζοντας τον Ανδρέα Φράγκο αλλά και τον Γιώργο Πετρέα. Οι Σλοβάκοι πίεσαν περισσότερο, με στόχο τουλάχιστον τη μείωση του σκορ. Το τρίτο σετ ήταν το μοναδικό που έγινε… ντέρμπι, με την Σπαρτάκ να το κατακτά μετά από μεγάλη προσπάθεια με 28-26.

Το ροτέισον συνεχίστηκε μιας και το αποτέλεσμα του αγώνα δεν είχε καμία σημασία. Ο Άγγελος Μάρκου μπήκε επίσης στα… βαθιά, παίρνοντας σημαντικό χρόνο και εμπειρίες σε ένα διεθνές παιχνίδι. Οι Σλοβάκοι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη της… τιμής και στην αρχή του σετ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (9-7). Μάλιστα, λίγο μετά τα μισά του σετ η διαφορά έφτασε στο +3 (16-13) υπέρ των Σλοβάκων. Στο φινάλε, οι “πράσινοι” ανέβασαν το ρυθμό τους και ανέτρεψαν το σκορ κλείνοντας με το υπέρ τους 25-23 για το 3-1.

Τα σετ: 25-15, 25-17, 26-28, 25-23

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Πετρέας 9 (5/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 42% άριστες), Ερνάντεζ 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Μάρκου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες).

Σπαρτάκ Μιγιάβα (Γιάροσλαβ Πετρούτσα): Βάτζκα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 19% άριστες), Βίσκουπ 16 (13/29 επ., 3 άσσοι), Ζίμαν 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Κοντς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 39% άριστες), Βάλο / Πάνκο (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Σίμα (λ), Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν 1 (1/1 επ.).