Προκρίθηκαν στους “16” τα κορίτσια του “Δικέφαλου του Βορρά”

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει της τσεχικής ομάδας, εντός έδρας, με σετ 3-1, και έτσι εξασφάλισε μία θέση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Οι Θεσσαλονικιές κατάφεραν να αποχωρήσουν νικηφόρα από την Τσεχία, όπου αγωνίστηκαν στο πλαίσιο του γυναικείου Challenge Cup και νίκησαν, με σετ 3-1. Μάλιστα, έτσι πήραν την πρόκριση στους “16”.

Με “όπλο” της το μπλοκ, η ελληνική ομάδα πήρε διαφορά από την αρχή, με σκορ 5-11. Το πάνω χέρι πήρε η Προστέιοφ όμως, η οποία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΠΑΟΚ και μείωσε στο 14-16. Ωστόσο, το σύνολο από την Θεσσαλονίκη κατάφερε να εκτελέσει επιτυχώς τις τελευταίες επιθέσεις και πήρε το σετ, με 25-22.

Στο δεύτερο, ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήθελε να αντλήσει ψυχολογία από την εμφάνισή του προηγουμένως και αυτό άφησε να φανεί από το σκορ (7-12). Ωστόσο, η Προστέιοφ δεν έδωσε άλλο περιθώριο στις φιλοξενούμενες και κατάφερε όχι μόνο να προσπεράσει, αλλά να χτίσει και διαφορά, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος και έκανε το 1-1 στα σετ (25-21).

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να απαντήσει στο τρίτο σετ όμως και εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος. Μάλιστα, η ελληνική ομάδα άγγιξε ποσοστό υποδοχής 62%, ανοίγοντας την διαφορά στο τέλος, με σκορ 22-25, για το 1-2. Στο τέταρτο σετ, ο “Δικέφαλος” πέρασε με ευκολία από το τσεχικό φράγμα, αφού τίποτα δεν μπορούσε να τον κρατήσει μακριά από την πρόκριση. Έτσι, το σετ ολοκληρώθηκε με 25-17, το 3-1 σημειώθηκε και οι Θεσσαλονικιές αγκάλιασαν σφιχτά την επόμενη φάση.

Για τους “16” του Challenge Cup Γυναικών, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες (νοκ-άουτ) το νικητή του ζευγαριού Λέφσκι Σόφιας – Ντιναμό Ζάγκρεμπ.//ΓΚ