Πρόκριση με… άνεση για τον Ολυμπιακό

Οι “ερυθρόλευκες” διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στην Κάλτσιτ Κάμνικ, επικρατώντας με 3-0 σετ στο “Μελίνα Μερκούρη”. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες και προκρίθηκε στους “16” του CEV Cup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε απέναντι στις Σλοβένες και με σπουδαία εμφάνιση συνεχίζει… ακάθεκτος την ευρωπαϊκή του πορεία, ενώ στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Κράλοβο. Ο Ιταλός προπονητής, μετά την οριστική πρόκριση των Πειραιωτών από το δεύτερο σετ, προχώρησε σε “rotation”, δίνοντας ευκαιρίες σε αθλήτριες με μικρότερο χρόνο συμμετοχής.

O Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε νωρίς με 5-1. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με δικό τους σερί έκαναν το 7-7. Οι “ερυθρόλευκες”, με συνεχόμενους πόντους της Κούμπουρα, πήραν εκ νέου διαφορά τεσσάρων πόντων (14-10). Οι παίκτριες της Κάλτσιτ δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων και το σετ τελείωσε, με νικητή τον Ολυμπιακό (25-21).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την εικόνα των δύο ομάδων να είναι διαφορετική και τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 8-6. Στη συνέχεια, όμως, ο Ολυμπιακός αντεπιτέθηκε και με μεγάλο σερί έφτασε να προηγείται με 15-9. Οι Σλοβένες δεν παράτησαν το σετ, όμως οι “ερυθρόλευκες” διατηρούσαν το προβάδισμα (21-18) και έφτασαν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ, με 25-20.

Οι γηπεδούχες δεν είχαν σκοπό να… χρονοτριβούν και ήθελαν να “καθαρίσουν” το παιχνίδι, μπαίνοντας δυνατά στο τρίτο σετ (9-4). Ο Ολυμπιακός συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό και με συνεχόμενους πόντους της Γενιτσαρίδη ανέβηκε η διαφορά στους επτά (16-9). Οι “ερυθρόλευκες” έκαναν το 3-0 στα σετ, με 25-16 και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση.//

Τα σετ: 25-21, 25-20, 25-16

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 2 (2/5 επ.), Γουίντερς 11 (9/23 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες), Σάλας 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 00% υπ -00% άριστες), Όλμπρεχτ 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (13/32 επ., 3 άσσοι), Χριστοδούλου 6 (3/7 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 32% υπ.-29% άριστες), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Συριστατίδη, Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Γενιτσαρίδη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Σουφλέρη.

Κάλτσιτ Κάμνικ (Γκρέγκορ Ρόζμαν): Ραντίσκοβιτς 10 (7/18 επ., 3 άσσοι, 58% υπ.-25% άριστες), Τζόρτζεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χουτίνσκι 5 (2/2 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Μπόισα 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ.-11% άριστες), Βουκόγιεβιτς (0/3), Πούτσελι 4 (4/9 επ.) / Μπάνκο (λ, 33% υπ. – 07% άριστες), Γκόργιουπ 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Βοβκ 10 (7/18 επ., 3 άσσοι, 30% υπ.-10% άριστες), Κρέγκαρ 2 (2/7 επ.), Τσίζμαν 4 (4/9 επ.)