Πράσινο… βήμα πρόκρισης στη Μιγιάβα!

Στην πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και επικράτησε με 3-1 σετ της Σπάρτακ, θέτοντας τις βάσεις για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Challenge Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην Ευρώπη, αν και έκανε τα εύκολα… δύσκολα κόντρα στη Σπάρτακ Μιγιάβα. Οι “πράσινοι” πήραν το πρώτο παιχνίδι της σειράς με 3-1 σετ και καλούνται να επαναλάβουν αντίστοιχη νίκη την επόμενη Τετάρτη (19/10) στο κλειστό του ΟΑΚΑ για να “σφραγίσουν” την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο το “τριφύλλι” κατάφερε να “χτίσει” διαφορά ξεφεύγοντας στο +6 (6-12). Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε εξαιρετικά σερβίς, που ανάγκαζε τους αντιπάλους σε κακές υποδοχές, ενώ έβγαζε και καθοριστικές άμυνες με τα μπλοκ. Οι “πράσινοι” βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (12-24), ωστόσο οι Σλοβάκοι κατάφεραν να μειώσουν σε 24-16. Ο Παναθηναϊκός πήρε τον τελευταίο πόντο του σετ και έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του με 25-16.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε από νωρίς προβάδισμα (2-6), θέλοντας να το… καθαρίσει και να πλησιάσει περισσότερο στη νίκη. Η Σπάρτακ ροκάνιζε ανά διαστήματα τη διαφορά, αλλά οι “πράσινοι” ήταν… σεληνιασμένοι και πέτυχαν τέσσερις διαδοχικούς πόντους, φτάνοντας τη διαφορά αρχικά στους 12 (10-22). Το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε με 25-11 και το “τριφύλλι” έθεσε γερά τις βάσεις για να εξασφαλίσει τη νίκη.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι δεν… παρέδωσαν τα “όπλα” και κυνήγησαν με τις εναπομείνασες δυνάμεις τους τις πιθανότητές τους στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν εκ νέου χέρι-χέρι στους πρώτους πόντους (6-6). Το ίδιο… έργο συνεχίστηκε έως το 10-10, ωστόσο οι “πράσινοι” φόρτσαραν ξανά και πήραν διαφορά τριών πόντων (10-13). Οι ομάδες έβρισκαν αρκετούς πόντους από τα σερβίς τους και οι Σλοβάκοι έβρισκαν τον τρόπο να παραμείνουν κοντά σκορ. Μάλιστα, ισοφάρισαν σε 15-15 και βρέθηκαν και σε θέση οδηγού για δύο πόντους (19-17). Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να “καθαρίσει” το ματς, καθώς η Σπάρτακ πήρε το τρίτο σετ με 25-21.

Οι “πράσινοι” κλήθηκαν να ανεβάσουν εκ νέου την απόδοσή τους, προκειμένου να μην μπουν σε… μπελάδες για τη νίκη. Έτσι, το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με 1-5 στο σετ, προκειμένου να το… καθαρίσει. Εν συνεχεία, το “τριφύλλι” κράτησε χαμηλά στο σκορ τους Σλοβάκους και ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά του σετ, φτάνοντας στο +11 (4-15). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 25-14 και έκανε το πρώτο… βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Τα σετ: 16-25, 11-25, 25-21, 14-25