Πλησιάζει κορυφή το “τριφύλλι”

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της Λαμίας, με σετ 3-1, πραγματοποιώντας μία νίκη, η οποία τον έφερε στο -1, μακριά από την πρώτη ΑΕΚ.

Οι “πράσινες” πλησίασαν την “Ένωση”, που θα αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό το απόγευμα του Σαββάτου (02/12 – 18:45), βρισκόμενες μονάχα έναν πόντο μακριά από πρωτιά. Μάλιστα, το “τριφύλλι” επιβλήθηκε της φιλοξενούμενης Λαμίας, με σετ 3-1.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν όντας πολύ καλύτερες, παίρνοντας το πρώτο σετ με σχετική άνεση, αφού ήταν μπροστά με 8 πόντους (25-17). Ωστόσο, οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν κατοχύρωσαν τόσο εύκολα το δεύτερο… γύρο. Πιο συγκεκριμένα, η Λαμία πίεσε πάρα πολύ, αναγκάζοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού να πηγαίνει σε “set-ball”. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει το 2-0 στα σετ, με σκορ 25-23.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο στο τρίτο σετ, αφού οι φιλοξενούμενες το γύρισαν… τούμπα. Μάλιστα, νίκησαν τις “πράσινες” με την ίδια ευκολία που “πέρασαν” εκείνες από το πρώτο, μειώνοντας στο 2-1. Ο Καλμαζίδης όμως, έδωσε σαφέστατη εντολή για να καθαρίσει το ματς στο τέταρτο σετ και έτσι έγινε, αφού η οικοδέσποινα ομάδα δέχθηκε μονάχα 11 πόντους!

Τα σετ: 25-17, 25-23, 17-25, 25-11.//ΓΚ