Πήραν το “τρίποντο” και ανέβηκαν στην κορυφή οι “ερυθρόλευκες”

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων στο “Μελίνα Μερκούρη”, τις οποίες και νίκησαν με 3-0 σετ, κερδίζοντας τους πολυπόθητους τρεις πόντους και ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Με την ολοκλήρωση του ευρωπαϊκού ταξιδιού στην φάση των “16” του Challenge Cup για τις “ερυθρόλευκες”, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι υποδέχθηκε στο κλειστό του Ρέντη τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, για την αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με άνεση, αφού το σκορ ήταν 25-12 και έδειξε από νωρίς την διάθεσή του για να κερδίσει το “τρίποντο” για την βαθμολογική κατάταξη, το οποίο έδωσε την πρωτιά – για την ώρα – στις “ερυθρόλευκες”. Ωστόσο, τα κορίτσια του Μιτσέλι δυσκολεύτηκαν στο επόμενο σετ, με τις φιλοξενούμενες να είναι πιο αποτελεσματικές από πριν. Οι γηπεδούχες όμως, κατάφεραν να κάνουν το 2-0, με σκορ 27-25.

Το τρίτο σετ ήταν ένας ακόμη… περίπατος για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, αφού νίκησαν με σκορ 25-15 και έκαναν το 3-0, πράγμα το οποίο τους έδωσε το “τρίποντο” για την πρώτη θέση.//ΓΚ