Πανηγυρική πρόκριση των Πεύκων, πέρασε εύκολα ο ΠΑΟΚ

Στους “8” του κυπέλλου Ελλάδας του βόλεϊ γυναικών προκρίθηκαν ο ΠΑΟΚ, τα Πεύκα και η Θέτις και θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στο φάιναλ φορ.

Το πιο δύσκολο έργο είχαν τα Πεύκα, που “πέρασαν” από την Λαμία με 3-1 και θα περιμένουν την Πέμπτη (25/1) να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους.

Η Λαμία ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατέκτησε το πρώτο σετ και είχε την ευκαιρία στο δεύτερο να προηγηθεί με 2-0 σετ, αλλά τα Πεύκα έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν.

Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος τους οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν ανώτερες στην συνέχεια του αγώνα, φτάνοντας με άνεση στο 1-3 σετ με 12-25 και 16-25.

Τα σετ: 25-22, 26-28, 12-25, 16-25

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Αγγέλης): Μαραθοκαμπίτου, Αργυρίου, Φλιάκου, Κίλιτς, Παπακωνσταντίνου, Πέγισιτς / Παγώνη (λ), Τσιριμόκου (λ), Καραγιάννη, Σουλιώτη.

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Παπαδόπουλος): Δρακουλίδου, Καντγουόρθ, Απλαδά, Μορένο, Νικόλοβα, Γκραφ / Μπάλλα (λ), Στεργιάκη (λ), Μιχοπούλου, Τόλιου.

Για δύο σετ ο Απολλώνιος έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, με τις ασπρόμαυρες στη συνέχεια να επικρατούν σχετικά άνετα, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο Απολλώνιος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-10 για να διατηρήσει μια σημαντική διαφορά μέχρι το 10-16. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να την “ροκανίζει” (16-17) για να μετατρέψει το 17-18 σε 21-18. Ο Απολλώνιος δεν τα παράτησε και μείωσε σε 23-22, αλλά στο 24-23 η Ασόνια έχασε το σερβίς.

Στο δεύτερο είχαμε μάχη μέχρι το 14-15, όμως με επιμέρους σκορ 1-10 ο Απόλλώνιος έκανε εύκολα το 1-1.

Από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε πλήρως (προηγήθηκε με 8-1 και 14-2 στο γ’ σετ, ενώ στο δ’ σετ ήταν μπροστά με 8-2 και 15-5) για να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 25-23, 15-25, 25-15, 25-14

Π.Α.Ο.Κ. (Ζάκοτς): Πολυνοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου, Ντέακ, Τσιόγκα, Γουίλιαμς / Ξανθοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Τερζόγλου

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Χριστοδουλάκης): Διάλλα, Φακοπουλίδου, Ράπτη, Λάβδα, Καββαδία, Ασόνια / Τουλγαρίδου (λ), Καραντουμάν.