Πάλεψε αλλά… λύγισε στη Γερμανία ο Μίλωνας

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκανε μια σπουδαία προσπάθεια κόντρα στην ισχυρή Λούνεμπεργκ, όμως ηττήθηκε με 3-0 στον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup και θα αναζητήσει μια σπουδαία ανατροπή στη ρεβάνς του “Κροίσος Πέρσης”.

Παρά το αρχικό εις βάρος τους 3-0, οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα κατάφεραν να αντιδράσουν και με ένα δικό τους 5-0 έφτασαν στο +2. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και είχαν μικρά προβαδίσματα έως τα μέσα του σετ. Εκεί, οι Νεοσμυρνιώτες και από το -3 (10-7) βρέθηκαν στο +1 (14-13). Στην τελική ευθεία όμως τους έλλειψε η ακρίβεια στα χτυπήματα, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να κλείνουν στο 25-19 για το 1-0.

Το επόμενο ήταν πολύ πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… μαζί στο σκορ για αρκετά ώρα. Ο Μίλωνας προηγήθηκε δύο φορές (4-3 και 11-10), με τη συνέχεια να είναι σε ρυθμούς ισοπαλίας (17-17). Ωστόσο, από εκείνo το σημείο κι έπειτα η Λούνεμπεργκ είχε την ψυχραιμία να βρει τους κρίσιμους πόντους και να κάνει το 2-0 με 25-19. Οι Γερμανοί πλέον είχαν το μομέντουμ υπέρ τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως στο τρίτο σετ. Παρά το αρχικό προβάδισμα του συνόλου του Ψάρρα (2-1 και 4-3), έκαναν ένα επί μέρους 9-2 για να ξεφύγουν με 12-6. Έπειτα απλώς διαχειρίστηκε την κατάσταση και οδήγησε το σετ στο , για να τελειώσει το ματς με 3-0.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-16