Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική (video)

Η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου “πλήγωσε” την Ελλάδα με 3-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Eurovolley στο Ντίσελντορφ. Με αυτόν τον τρόπο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υπέστη την δεύτερη ήττα στο τουρνουά, ενώ η Τσεχία πέτυχε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Η Εθνική μας ομάδα η οποία επικράτησε χθες (19/08) της Σουηδίας με 3-1… ερχόταν στο  σημερινό παιχνίδι, με στόχο την νίκη που θα την έφερνα ένα βήμα πριν την επόμενη φάση του Eurovolley. Ωστόσο, τα κορίτσια του Ότσαλ δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Τσεχία και ηττήθηκαν με 3-0 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του ομίλου.

Στο πρώτο σετ τα κορίτσια του Οτσάλ ξεκίνησαν εντυπωσιακά παίρνοντας το προβάδισμα με 12-8. Στην συνέχεια η Τσεχία αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 14-13. Η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου όχι μόνο πέρασε μπροστά αλλά ξέφυγε και στο σκορ με 17-14. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άντεξε στο μομέντουμ της Τσεχίας ισοφαρίζοντας σε 18-18. Ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενες είχαν πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση και με σωστές επιλογές πήραν το πρώτο σετ με 25-21.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με την Τσεχία να προηγούνταν σε 9-8. Στην συνέχεια κάποια λάθη στην υποδοχή της Εθνικής μας ομάδας έδωσαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στα κορίτσια του Γιάννη Αθασόπουλου, διαμορφώνοντας το 13-9. Έπειτα, οι παραβάσεις του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος πάνω από το φιλέ και η φανταστική στο παιχνίδι της Τσεχίας, η διαγώνιος, Χελένα Χαβέλκοβα, οδήγησε τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το δεύτερο σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι διαγώνιες της Τσεχίας, με την Χαβέλκοβα και την Ορβόσοβα, ξεκίνησαν εντυπωσιακά, δημιουργώντας πολύ γρήγορα… double score στο σετ σε 12-6. Τα κορίτσια του Οτσάλ έδειξαν κάποια σημάδια ανάκαμψης, μειώνοντας στους τρεις και στο 14-11. Το καθαρό μυαλό της ομάδας χάθηκε με τις Τσέχες να αυξάνουν την διαφορά, κάνοντας το 20-12. Έτσι, η Εθνική μας ομάδας δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Αθασόπουλου, η οποία επικράτησε με 25-17, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο τουρνουά.//ΓΓ

Τα σετ: 21-25, 21-25, 17-25