Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε η “γαλανόλευκη”

Την ήττα με 3-1 σετ από την Εθνική ομάδα της Φινλανδίας γνώρισε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο τέταρτο παιχνίδι του για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στην Ιταλία.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την εθνική ομάδα εφήβων στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στην Ιταλία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υστέρησε επιθετικά (33% έναντι 53% των Φινλανδών), αλλά θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο καθώς μέχρι το 17-16 του δ’ σετ ήταν όλα ανοικτά.

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, η Εθνική ομάδα δεν ξεκίνησε δυναμικά, χάνοντας αρκετούς πόντους από αβίαστα λάθη της. Στη συνέχεια, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά που είχαν πάρει οι Φινλανδοί, ωστόσο έχασαν το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ του παιχνιδιού, παρά το γεγονός πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεσή του, κατάφερε να πάρει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και εν συνεχεία να πάρει το σετ με 25-20 για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τη “γαλανόλευκη”. Η Φινλανδία πήρε αρκετούς πόντους από αβίαστα λάθη των Ελλήνων διεθνών ξανά και με χαρακτηριστική άνεση πήρε το σετ με 25-16 για το 2-1.

Το τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχτηκε σετ, βρήκε την Ελλάδα να μην ξεκινάει καλά και να “κυνηγάει” από νωρίς στο σκορ. Οι Έλληνες διεθνείς πάλεψαν, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή, χάνοντας το σετ με 25-18 και το ματς αντίστοιχα με 3-1 σετ.