O “Δικέφαλος του Βορρά”… έσπασε το αήττητο της Κηφισιάς

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Volley League. O δικέφαλος νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς στο PAOK Sports Arena και ανέβηκε στους 6 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα.

Αντίθετα ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 2ο σετ σετ όταν προηγήθηκε 23-20 και 27-26 αλλά με τρία διαδοχικά λάθη των παικτών του έχασαν το σετ και από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ όταν έκανε το 2-0 σετ κατάφερε να φτάσει άνετα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Βαν ντε Ντρις με 16 πόντους αλλά κορυφαίος στον αγώνα ήταν ο Κόστα που πέτυχε 12 πόντους εκ των οποίων οι 5 ήταν από μπλοκ.

Η Κηφισιά υστέρησε επιθετικά αλλά και η υποδχοή της δεν είχε διάρκεια. Ο Οκοσάνοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ισχυρό σερβίς προηγήθηκε 7-2 μετά από άσσο του Ουόλς. Η Κηφισιά συνέχισε να τελειώνει μπάλες με δυσκολία και ο δικέφαλος έφτασε τη διαφορά μέχρι το +9 (22-13) με μπλοκ του Κόστα στον Οκοσάνοβιτς. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και βρίσκοντας πόντους από Τσέιβερς και Οκοσάνοβιτς μείωσε 23-18. Ο ΠΑΟΚ τελικά έκλεισε το σετ 25-20 με επίθεση του Ράπτη.

Στο δεύτερο σετ, το οποίο είχε συναρπαστική εξέλιξη η Κηφισιά προηγήθηκε 8-6 με επίθεση του Παπαδόπουλου, ενώ στην εξέλιξη του σετ πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 17-13 με μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας και ισχυρό σερβίς ισοφάρισε 23-23 με τον Κόστα. Η Κηφισιά έφτασε 4 φορές σε σετ μπολ, όμως ο ΠΑΟΚ σε ισάριθμες περιπτώσεις κράτησε το side out. Τελικά οι γηπεδούχοι στο πρώτο δικό τους σετ μπολ 28-27, κατάφεραν να το κλείσουν 29-27 με μπλοκ του Κόστα.

Στο 3ο σετ στο 4-4 αποχώρησε τραυματίας ο Γιόρνα. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Η συνέχεια όμως ήταν υπόθεση του ΠΑΟΚ ο οποίος με σερί 8-8 πήρε διαφορά ασφαλείας 16-8 και τελικά πήρε το σετ 25-15 με τον Ντε Ντρις.

Διαιτητές: Ισκάς, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Κοτσικάρη, Γραμματεία: Κουμπλή.