Ο ΠΑΟΚ «λύγισε» την αντίσταση του Μίλωνα

Ο «δικέφαλος του βορρά» δυσκολεύτηκε, αλλά ολοκλήρωσε με νίκη (3-1 σετ) τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών.

Ο Μίλωνας έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος και οι δύο ομάδες έδωσαν νέο… ραντεβού για τον δεύτερο ημιτελικό του Λιγκ Καπ (28/4).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο κατά τη διάρκεια του πρώτου σετ, ώσπου οι «ασπρόμαυροι» πήραν προβάδισμα τριών πόντων στο 8-5. Ο Μίλωνας κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και να πάρουν προβάδισμα για δεύτερη φορά στο σετ με 15-16. Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού έως το τέλος του πρώτου σετ και έκαναν το 1-0 με σκορ 22-25.

Στο δεύτερο σετ αμφότερες οι ομάδες είχαν ρυθμό στην επίθεσή τους και παρέμεναν κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τριών πόντων στο 8-5, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και διατηρήθηκαν εκ νέου κοντά έως το 15-14. Μετά τα μισά του δεύτερου σετ, ο «δικέφαλος του βορρά» ανέβασε ρυθμό και απέκτησε μαξιλαράκι… ασφαλείας πέντε πόντων. Ο Μίλωνας ροκάνισε εκ νέου τη διαφορά, αλλά εν τέλει ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-21.

Οι «ασπρόμαυροι» άρχισαν με εμφατικό τρόπο (6-1) το τρίτο σετ και κράτησαν υψηλή τη διαφορά τους, θέλοντας να φτάσουν στην ανατροπή των σετ. Με διαδοχικούς πόντους με καλές επιθέσεις και μπλοκ στο φιλέ, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους εννέα πόντους (17-8), αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε αισθητά στους τρεις πόντους (21-18). Με ένα τελευταίο… ντεμαράζ πόντων, ο ΠΑΟΚ έκλεισε το τρίτο σετ με 25-18.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι θέλησαν να «τελειώσουν» τη δουλειά, αλλά το έργο τους ήταν δύσκολο. Ο Μίλωνας αντιστεκόταν σθεναρά μέχρι και τα μέσα του σετ (16-14) και έφτασε σε απόσταση πνοής στο 21-20. Τα τελευταία λεπτά του σετ έδωσαν μορφή ντέρμπι στο παιχνίδι, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 25-22 και να ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο το τελευταίο του παιχνίδι στη φετινή Volley League.

1ο σετ: 8-5, 15-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-14, 25-18

4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-22

Τα σετ: (22-25, 25-21, 25-18, 25-22) σε 106′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τζιουμάκας 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 17% άριστες), Γουόλς, Τακουρίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Κουκλίνσκι 13 (13/22 επ., 80% υπ. – 60% άριστες), Ούντρις 22 (19/32 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 38% υπ. – 21% άριστες), Κοκκινάκης (λ, 100% υπ. – 75% άριστες), Τερζής 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης, Σωτηρίου, Γάτσης, Μπούτος 3 (3/5 επ.).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. – 17% άριστες), Χανδρινός Σ. 18 (15/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 44% άριστες), Μπράιαν 1 (1/7 επ.), Ούρτσεβιτς, Καϊσλασάλο 22 (21/40 επ., 1 άσσος), Ματσέι 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Χανδρινός Α. (λ, 54% υπ. – 23% άριστες), Βελούδης (λ), Δρογκάρης, Δορδοκίδης, Λάππας 1 (1/5 επ., 17% υπ. – 0% άριστες), Δημόπουλος.