Ο ΠΑΟΚ απέδρασε με ανατροπή από τη Σύρο!

Τον Ολυμπιακό στην κορυφή “έπιασε” ο “Δικέφαλος του Βορρά”, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα του Φοίνικα για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ στη Σύρο μετά από ολική ανατροπή και έτσι “έπιασε” στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volley League Ανδρών τον Ολυμπιακό με 18 βαθμούς. Από την άλλη μεριά, ο Φοίνικας παρέμεινε στους 11 βαθμούς και την 6η θέση αντίστοιχα.

Ο Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα με 8-3 έχοντας πάρει αρκετούς πόντους από τους Ιερεζουέλο και Κλίνκενμπεργκ. Ένα λάθος στο σερβίς από τον Τζούριτς και το επιθετικό… κρεσέντο των φιλοξενούμενων με τους Ράπτη και Κοκκινάκη, έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (8-9) με ένα μικρό σερί. Ο Μιχάλοβιτς για τους Συριανούς και ο Φαν Ντε Ντρις για τους Θεσσαλονικείς πρωταγωνιστούσαν “πάνω από το φιλέ”, όμως διαδοχικοί πόντοι του Φρομ έδωσαν στους γηπεδούχους το προβάδισμα με 24-22. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” αντέδρασε με πρωταγωνιστές τους Ράπτη και Ντε Ντρις, ωστόσο το πρώτο σετ κατέληξε στην ομάδα του κόουτς Καζάζη με 27-25 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ άρχισε με λάθη από τους φιλοξενούμενους κυρίως από τους Κόστα και Ράπτη. Ένας άσος του Τζούριτς και ένας πόντος του Κλίνκενμπεργκ έδωσαν “αέρα” 3 πόντων στο Φοίνικα (8-5). Ο “Δικέφαλος του Βορρά” απάντησε με πρωταγωνιστή του τον Ράπτη και τον Σωτηρίου, ανακτώντας το προβάδισμα στη συνέχεια του σετ (15-16). To σύνολο του κόουτς Μιλενκόσκι στο κομβικό σημείο του δεύτερου σετ βρήκε δυο διαδοχικούς πόντους από τον Ντε Ντρις, παίρνοντας προβάδισμα… ασφαλείας (21-23). Οι Θεσσαλονικείς έμειναν ψύχραιμοι όμως και πήραν το σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενμοι άρχισαν πολύ δυναμικά το τρίτο σετ της αναμέτρησης και με μπλοκ του Κόστα στον Μιχάλοβιτς πήραν προβάδισμα 4 πόντων (2-6). Τα λάθη του Φοίνικα και η επίθεση του Ντεν Ντρις στην ευθεία έδωσαν ξανά “αέρα” 4 πόντων (7-11). Ο Βουλκίδης τότε πρωταγωνίστησε για τον “Δικέφαλο του Βορρά” και με επιθετικό… κρεσέντο έδωσε το προβάδισμα 7 πόντων στους Θεσσαλονικείς (8-15). Οι Συριανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν με επιθέσεις από τους Γαλιώτο και Ρουμελιωτάκη, φέρνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (16-21). Τότε όμως ο ΠΑΟΚ “πάτησε γκάζι” και “καθάρισαν” το τρίτο σετ με 25-17 για το 2-1 υπέρ της ομάδας του κόουτς Μιλενκόσκι.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Καζάζη ξεκίνησε δυναμικά στο τέταρτο σετ του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με πρωτεργάτες τους τον Ράπτη και τον Παπαλεξίου, ανακτώντας παράλληλα το προβάδισμα (4-6). Ο Μιχάλοβιτς με διαδοχικούς πόντους είτε από σερβίς, είτε και στην ευθεία, μείωσε αισθητά για τους γηπεδούχους (9-10). Οι “μάχες” συνεχίστηκαν με τους νησιώτες να πλησιάζουν στο σκορ (14-15) σε κομβικό σημείο. Ο Φρομ πήρε προσπάθειες, όμως τα μπλοκ των Κόστα και Σωτηρίου έδωσαν “αέρα” 3 πόντων (18-21) σε κρίσιμο σημείο. Το μπλοκ-άουτ του Παπαλεξίου έδωσε στο τέλος τον πόντο με 25-21 και παράλληλα τη νίκη με 3-1 σετ στην έδρα της Σύρου επί του Φοίνικα για την 7η “στροφή” της Volley League Ανδρών.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 17-25, 21-25) σε 116΄

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης, Γραμματεία: Πιρπινιά.