Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα.. τίτλου με ανατροπή! (video)

Μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι, οι “πράσινοι” πήραν το πρώτο σετ, έμειναν πίσω με 2-1, ωστόσο στο τάι μπρέικ κατάφεραν να “αλώσουν” το κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”, παίρνοντας τη νίκη κόντρα  στον “αιώνιο” αντίπαλο στον πρώτο μεταξύ τους τελικό για το League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο τελικό του League Cup “Νίκος Σαμαράς” επικρατώντας με 3-2 σετ. Έτσι, το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, με το δεύτερο μεταξύ τους ματς να είναι προγραμματισμένο για την Μεγάλη Τετάρτη (12/04) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε “καυτός” την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους τον Κόβαρ στα μπλοκ και τον Ερνάντεζ στην επίθεση, προηγήθηκε σύντομα με το εμφατικό 10-1. Το τάιμ άουτ του Αλμπέρτο Τζουλιάνι αφύπνησε λίγο τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι με τους Παγένκ και Στερν βελτίωσαν την εικόνα τους. Ο Ιντάλγκο πήρε τη “σκυτάλη”, μειώνοντας σε 14-20, όμως οι “πράσινοι” έμειναν ψύχραιμοι και με τους Φράγκο και Πετρέα να συνεισφέρουν στην επίθεση, το “τριφύλλι” πήρε σετ μπολ. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να μειώσουν με επιθέσεις του Κουμεντάκη, όμως οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” το πρώτο σετ με 25-17 για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος στο δεύτερο σετ και με τους Ρανγκέλ, Τράβιτσα και Κουμεντάκη, πήρε ένα ισχνό προβάδισμα με 5-3. Τα εξαιρετικά μπλοκ των γηπεδούχων άλλαξαν το… μομέντουμ του αγώνα υπέρ των “ερυθρολεύκων”, οι οποίοι είχαν το “πάνω χέρι” με 9-7. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Τζουλιάνι υπέπεσε σε κάποια νευρικά λάθη, με τους άσσους του Πετρέα να αλλάζουν τα “ηνία” στο προβάδισμα (10-11). Ο Ολυμπιακός πάτησε “γκάζι” και με τους πόντους του Λινάρδο, του Ιντάλγκο και του Παγένκ, πήρε “αέρα” 3 πόντων (17-14) σε κομβικό σημείο. Το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπάθησε να βρει λύσεις, όμως στο τέλος του σετ, οι Πειραιώτες “έτρεξαν” ένα σερί με πρωτεργάτες τους Στερν, Λινάρδο και Ιντάλγκο, φτάνοντας στο 25-19, και στην ισοφάριση σε 1-1.

Με μεγάλες “μάχες” εκατέρωθεν ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις δια χειρός Κόβαρ και Φράγκο και να προηγείται με 6-2. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στη συνέχεια την αδράνεια των “πράσινων” και με… συνεχόμενη αντεπίθεση, μετά από δυο άσσους του Στερν, ισοφάρισαν σε 9-9. Οι δυο ομάδες συνέχισαν… χέρι-χέρι στο σετ, με τους Πειραιώτες να έχουν ισχνό προβάδισμα μετά το λάθος σερβίς του Μπάση σε κρίσιμο σημείο (19-17). Οι Παγένκ και Στερν… μίλησαν στο τέλος του σετ και έδωσαν σετ μπολ στους “ερυθρόλευκους”. Ο Φράγκος μείωσε προσωρινά, όμως ο Λινάρδος με μια όμορφη ενέργεια, έκανε το 25-21 και έβαλε σε θέση “ισχύος” τον Ολυμπιακό για το 2-1.

Με πρωταγωνιστές του τον Ερνάντεζ, τον Κόβαρ και τον Φράγκο, το “τριφύλλι” ξεκίνησε πιο… ζεστά το τέταρτο σετ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Στη συνέχεια το μπλοκ του Κόβαρ στον Στερν έφερε “αέρα” 5 πόντων (8-3) στους “πράσινους”, με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλεί ξανά τάιμ άουτ, το οποίο όμως δεν έδειξε να αλλάζει το “μομέντουμ” το ματς, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +7 (14-7) τη διαφορά. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδειχνε να έχει το “πάνω χέρι” και μετά από άσσο του Μπάση, αύξησε τη διαφορά στους 9 πόντους (20-11). Οι διαδοχικοί πόντοι του Στερν έφεραν το ματς στους 7 (14-21), με τους “πράσινους” να καλούν τάιμ άουτ με τη σειρά τους, προκειμένου να μην κινδυνέψουν να χάσουν το σετ αυτό. Τα λάθη των γηπεδούχων και ο άσσος του ο άσσος του Κόβαρ έδωσαν σετ μπολ στους “πράσινους”, οι οποίοι “καθάρισαν” το σετ με τον Πετρέα, για το 25-15, ισοφαρίζοντας το ντέρμπι “αιωνίων” σε 2-2 και όλα θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν… χέρι-χέρι το τάι μπρέικ, χωρίς καμία από τις δυο να μην μπορεί να ανακτήσει προβάδισμα… ασφαλείας (5-5). Στη συνέχεια, μια παράβαση στο φιλέ από τον Παγένκ, ένας άσσος του Κόβαρ, ένα φοβερό τελείωμα του Ερνάντεζ, αλλά και ένας νέος άσσος του Κόβαρ, έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων (11-7) στον Παναθηναϊκό, βάζοντας προβλήματα στους “ερυθρόλευκους”. Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι το “τριφύλλι” με λάθος του Παγένκ, κατάφεραν να “καθαρίσουν” το πέμπτο σετ με 15-10, πανηγυρίζοντας σημαντική νίκη στο κλειστό του Ρέντη για τον πρώτο τελικό των δυο “αιωνίων” στο League Cup “Νίκος Σαμαράς”.

Τα σετ: 17-25, 25-19, 25-21, 15-25, 10-15 σε 126΄

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.