Ο Ολυμπιακός έκλεισε ραντεβού για το ευρωπαϊκό ντέρμπι “αιωνίων”!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερη αντίσταση, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν τα δυο σετ που χρειάζονταν για την πρόκρσιη και στη συνέχεια επικράτησαν στο τάι-μπρέικ επί της Στεάουα Βουκουρεστίου, “σφραγίζοντας” το “εισιτήριο” για τους “4” του Challenge Cup Aνδρών, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Ο τελικός του Challenge Cup θα έχει… άρωμα Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση με επιβλητική εμφάνιση στο Βουκουρέστι και έκλεισε “ραντεβού” με τον “αιώνιο” αντίπαλό του, τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στις 8 Μαρτίου και η ρεβάνς στις 15 Μαρτίου αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός έδειξε από νωρίς στο ματς τις διαθέσεις του και με πρωταγωνιστές του τον Παγένκ και τον Στερν, προηγήθηκε με 8-3. Η Στεάουα Βουκουρεστίου προσπάθησε να απαντήσει μέσω κάποιων άσσων που σημείωσε ο Ματέι, όμως οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν εκμεταλλευόμενοι τον Ιντάλγκο και τα σερβίς του Κουμεντάκη, ανεβάζοντας τη διαφορά σε… απόσταση ασφαλείας (7-17). Οι Πειραιώτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έτσι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-15 για το 1-0 και πλέον χρειάζονταν ένα σετ ακόμα για να προκριθούν στα ημιτελικά.

Οι Ρουμάνοι μπήκαν πιο δυναμικά στην αρχή του δεύτερου σετ και βρήκαν κάποιους πόντους από το μπλοκ του Βολόγκα και τον Ματέϊ, με τα λάθη των “ερυθρολεύκων” να τους δίνουν το δικαίωμα να είναι κοντά στο σκορ (5-5). Ο Μπονάτο κυριάρχησε στα μπλοκ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν τις λύσεις στην επίθεσή τους με κύριους εκφραστές τους τον Κουμεντάκη και τον Στερν (9-15). Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι “χαλάρωσαν” σε ένα σημείο και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα η Στεάουα να πλησιάσει με τους άσσους του Κόστιτς και τις ενέργειες του Ματέι, στους 3 πόντους (19-22). Το λάθος του Πέτα στο σερβίς των γηπεδούχων έφεραν το 25-21 για τον Ολυμπιακό, που έκανε το 2-0 και “κλείδωσε” το “εισιτήριο” για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο κόουτς Τζουλιάνι εμφανώς πιο “χαλαρός” με την πρόκριση, “άνοιξε” το ροτέισον και πέρασε στο ματς τους Δαλακούρα, Παπαγγελόπουλο, Χανδρινό, Πετσιά, Ζουπάνι, Γκουσταβάο και Κολτσιάκη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την μερική αδράνεια των “ερυθρολεύκων” και πέρασαν σε θέση “ισχύος” (10-5). Ο Ιφτάιμ και ο Ματέι έδωσαν πόντους με αρκετούς τρόπους στους Ρουμάνους, οι οποίοι με συνοπτικές διαδικασίες, πήραν το τρίτο σετ με 25-15 και μείωσαν σε 2-1.

Παρά το καλό ξεκίνημα των “ερυθρόλευκων” στο τέταρτο σετ με τους Χανδρινό και Ζουπάνι να κυριαρχούν, η Στεάουα απάντησε άμεσα με πόντους των Βολόγκα και Γουίλσον για το +3 (9-6). Ο άσσος του Ζουπάνι έφερε ισοπαλία στο παιχνίδι (11-11), όμως οι Ρουμάνοι ανέβασαν “στροφές” και με πόντους είτε από καλά σερβίς, είτε από καλά μπλοκ, έδωσαν προβάδισμα… ασφαλείας στους γηπεδούχους (17-12). Οι Πειραιώτες έμειναν κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα του Βουκουρεστίου πήρε και αυτό το σετ, αυτή τη φορά με 25-20 για το 2-2 στο ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αποφασιστικότητα το τάι-μπρέικ της αναμέτρησης και με τους Δαλακούρα και Ζουπάνι κρατούσε το σκορ διαρκώς κοντά (6-6). Τα λάθη των γηπεδούχων έφεραν ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του Τζουλιάνι (7-9) και στη συνέχεια ο Δαλακούρας με πλασέ έδωσε ξανά “αέρα” 2 πόντων (8-10) στους “ερυθρόλευκους”, με τους γηπεδούχους να καλούν τάιμ-άουτ. Η κούραση έπαιξε το ρόλο της και η Στεάουα υπέπεσε σε νέα λάθη στο σερβίς της, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν τον Μπονάτο και να βρεθούν κοντά στη νίκη (11-13). Ο Δαλακούρας με άσσο “χάρισε” τη νίκη στο τάι-μπρέικ και έτσι η πρόκριση του Ολυμπιακού ήρθε με δυο νίκες κόντρα στους Ρουμάνους

Τα σετ: 2-3 (15-25, 21-25, 25-15, 25-20, 11-15) σε 104′