Μυθικός Μίλωνας έγραψε ιστορία μέσα στη Ναντ

Ραντεβού με τη δική της ιστορία έκλεισε η ομάδα της Νέας Σμύρνης, που επικράτησε στο χρυσό σετ της Ναντ στη Γαλλία και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του CEV Cup.

Ιστορική νίκη για τον Μίλωνα, που επικράτησε στο χρυσό σετ της Ναντ μέσα στη Γαλλία και σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του CEV Cup.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ναντ με άριστη υποδοχή και πίεση από το σερβίς της προηγήθηκε εύκολα στα σετ με 1-0, αλλά ο Μίλωνας αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα σετ με πρωταγωνιστή τον Νανόπουλο που ήρθε από τον πάγκο και αντικατέστησε εξαιρετικά τον Μολίνα. Ο ταλαντούχος ακραίος πήρε κρίσιμους πόντους για να κάνει ο ίδιος το 1-1 με 25-23.

Οι διορθωτικές κινήσεις από τον Σάκη Ψάρρα συνεχίστηκαν, ο Θεοδόσης ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ αντί του Μπάση και οι Νεοσμυρνιώτες εξακολουθούσαν να έχουν το πάνω χέρι. Βρέθηκαν μάλιστα δύο φορές στο +4 και έφτασαν άνετα σε τρία σετ μπολ (24-21) με τα σερβίς του Ουέτς να οδηγούν στο 24-23. Οι Γάλλοι είχαν κόντρα μπάλα, αλλά ο Τσιζόμπα εκτέλεσε άουτ για το 2-1 υπέρ του Μίλωνα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχετικά εύκολα για το 2-2, ενώ στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο μεγαλύτερο διάστημα του σετ. Ο Γιορντάνοφ με τρεις σερί επιθέσεις έδωσε ματς μπολ πρόκρισης στον Μίλωνα (14-13), αλλά ο Μολίνα έχασε το σερβίς (14-14).

Ο Γιορντάνοφ έδωσε δεύτερο ματς μπολ, με τον Ματίς Ενό να το σβήνει και αυτό. Οι παίκτες του Ενό όμως βρήκαν τον τρόπο και έκαναν το 19-17, για να στείλουν το ματς στο χρυσό σετ εκεί όπου το θρίλερ συνεχίστηκε.

Ο Μίλωνας είχε ξανά το πάνω χέρι και έφτασε στο +2 (12-10), με τη Ναντ να ισοφαρίζει (13-13), αλλά τον Μπάση να δίνει την πρώτη ευκαιρία πρόκρισης στους φιλοξενούμενους (14-13). Οι Νεοσμυρνιώτες δεν την άφησαν να πάει χαμένη και πέρασαν στους “8” του CEV Cup!

Τα σετ: 3-2 (25-18, 22-25, 23-25, 25-20, 19-17)
Χρυσό σετ: 13-15

Ναντ: Σαμπουασό 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ενό 18 (14/31 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Μαγκνίν 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Ντα Σίλβα 16 (11/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Νέβες 25 (21/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λόπεζ 14 (12/29 επ., 2΄ασσοι, 61% υπ. – 54% άριστες) / Μασιμίνο (λ, 66% υπ. – 53% άριστες), Γουέτζ 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λεμιέ, Μπονό 1 (1/1 επ.).

Μίλωνας: Χαραλαμπίδης 13 (8/14 επ., 5 μπλοκ), Μπάσης 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 23 (22/57 επ., 1 μπλοκ), Πολουγιάν 8 (8/24 επ., 36% υπ. – 20% άριστες), Μολίνα 10 (8/24 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 20% άριστες), Χερ 2 (2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 44% υπ. – 33% άριστες), Θεοδόσης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κοντοστάθης, Νανόπουλος 18 (16/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.-50% άριστες).//