Ο μαχητικός Παναθηναϊκός “υπέκυψε” στην ανωτερότητα της Ναντ (highlights)

Oι “πράσινες” πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στην γαλλική ομάδα, καθώς ηττήθηκαν (3-1) στο κλειστό του Μετς, για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

O αγώνας

Στο πρώτο σετ οι “πράσινες” μπήκαν πιο συγκεντρωμένες και με την Άτκινσον να ηγούνταν την επίθεση του “τριφυλλιού“, απέκτησαν ένα προβάδισμα τριών πόντων (8-5). Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενες με σύμμαχο το μπλοκ και την καλή υποδοχή έφεραν το ματς στα ίσα (13-13). Στο διάστημα εκείνο, οι γηπεδούχες έχασαν αρκετά σερβίς, στέλνοντας την μπάλα στο φιλέ. Η Νάντ που είχε βελτιώσει την απόδοσή της και είχε βρει ισορροπία σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε μπροστά στο σκορ με +3 (18-15). Η ομάδα του Καλμαζίδη έβρισκε λύσεις, κυρίως, από την Κουβανή διαγώνιο, ενώ η γαλλική ομάδα είχε πλουραλισμό, με σημείο αναφοράς την Γκρόθες. Έτσι, οι φιλοξενούμενες “συντήρησαν” το προβάδισμα έως το φινάλε του πρώτου σετ (25-21), κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά και με συνεχόμενα μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, που έδωσε άλλη ενέργεια “έχτισε” μια διαφορά των πέντε πόντων (8-3). Η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος έβγαλε αντίδραση και έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (8-8). Στην συνέχεια, το σκορ εναλλασσόταν, με τις ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (15-15, 16-16, 17-17). Σε κρίσιμο σημείο του σετ, οι γηπεδούχες με καλό σερβίς και εκμεταλλευόμενες τα λάθη της γαλλικής ομάδας βρέθηκαν σε θέση οδηγού, με την διαφορά στο +4 (22-18). Η Ναντ δεν είχε πει την τελευταία της… λέξη και παίζοντας όμορφο βόλεϊ έφερε το ματς στα ίσα (25-25). Η ομάδα του Καλμαζίδη, με οδηγό την Άτκινσον κατέκτησαν το δεύτερο σετ (27-25) και ισοφάρισαν σε 1-1.

Η εκπληκτική Άτκισον ηγούνταν της “πράσινης” επίθεσης. (INTIME)

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τις “πράσινες” και με “όπλο” το μπλοκ και σημείο αναφοράς στην γαλλική επίθεση, την Μιμς “έχτισαν” μια διαφορά του +5 (12-7). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η γαλλική ομάδα, ήταν εξαιρετική στο τρίτο σετ και με σωστή υποδοχή και άριστα χτυπήματα “συντηρούσε” το αρχικό του προβάδισμα (17-12). Το “τριφύλλι” ήταν μαχητικό, καθώς μείωσε στους δυο (23-21), αλλά η Νάντ ήταν ανώτερη και με δυο συνεχόμενους πόντους κατέκτησαν το τρίτο σετ, πραγματοποιώντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, ωστόσο, οι φιλοξενούμενες που ήταν φοβερές στο μπλοκ, απέκτησαν μια διαφορά των τριών πόντων (10-7). Μάλιστα, η Ναντ εκμεταλλευόμενη τα λάθη των “πρασίνων” και με άριστη υποδοχή και εκπληκτικά χτυπήματα “έχτισαν” μια διαφορά των τεσσάρων πόντων (19-15). Το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη δεν μπορούσε να πάρει πόντους από μπλοκ. Η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος υπερασπίστηκε το προβάδισμα έως το φινάλε του σετ (25-21) και έτσι, έφτασαν στη νίκη (3-1), κάνοντας το πρώτο βήμα για να βρεθούν στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Τα σετ: 21-25, 27-25,21-25, 21-25