Ο Κλίνκενμπεργκ του Φοίνικα αναδείχθηκε MVP της 10ης αγωνιστικής!

Το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της 10ης “στροφής” στη Volley League Ανδρών πήρε ο Βέλγος ακραίος των “πειρατών” στη νίκη τους με 3-0 σετ επί Άθλου στην Ορεστιάδα.

Ο Βέλγος ακραίος του Φοίνικα Σύρου, Κέβιν Κλίνκενμπεργκ αναδείχτηκε MVP της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League. Ο Κλίνκενμπεργκ ήταν ο κορυφαίος στη νίκη της ομάδας του στο ντέρμπι με τον Άθλο στην Ορεστιάδα με 3-0 σετ.

Ο Κέβιν Κλίνκενμπεργκ στο νικηφόρο αγώνα της ομάδας του και μαζί με τον Φρομ ήταν οι πρώτοι σκόρερ σημειώνοντας από 15 πόντους. Η διαφορά ήταν πως στις λεπτομέριες ο Βέλγος ήταν καλύτερος στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης με 12/19 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 62%. Επίσης πήρε 1 άσσο σε 13 σερβίς και είχε 64% τέλεια υποδοχή και 36% άριστη σε 11 προσπάθειες. Σημαντική ήταν η συμβολή του στο μπλοκ – άμυνα με 2 πόντους από μπλοκ.

Είναι η πρώτη φορά που ο Κέβιν Κλίνκενμπεργκ αναδεικνύεται MVP στην Ελλάδα. Είναι η 36η διάκριση MVP για αθλητή του Φοίνικα Σύρου από την καθιέρωση του θεσμού το 1998 και η πρώτη για τη σεζόν 2022-23.

Ο Κέβιν Κλίνκενμπεργκ δήλωσε για την διάκριση του: «Παίξαμε καλά κόντρα στον Άθλο Ορεστιάδα. Μπήκαμε καλά στον Β γύρο και αυτό είναι πολύ θετικό. Κάνουμε πολύ και καλή δουλειά στις προπονήσεις και ελπίζω να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό. Πιστεύω πως στον Β γύρο θα πάμε καλύτερα. Ημουν σε καλή διάθεση. Είχα καλή επαφή με τους συμπαίκτες μου και έβγαλα καλή απόδοση. Είναι ωραίο να αναδεικνύεσαι MVP αλλά πιο σημαντικό είναι να νικάει η ομάδα και να πετυχαίνει τους στόχους της».//