Ο Ηλυσιακός “έκοψε” βαθμό στον Α.Ο. Θήρας

Μετά από μια συγκλονιστική μάχη, η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε στο τάι-μπρέικ επί του αξιόμαχου συνόλου της Κάταλιν Κις για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης σε ένα μεγάλο ντέρμπι, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, επιβλήθηκε στο τάι-μπρέικ κόντρα στην αξιόλογη ομάδα του Ηλυσιακού, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, γύρισε το ματς αλλά δεν… ήπιε νερό στο τέλος για την 7η “στροφή” του πρωταθλήματος της Volley Leeague Γυναικών.

Ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και πήρε σύντομα το προβάδισμα των δέκα πόντων (14-4), ωστόσο το σύνολο της κόουτς Κις αντέδρασε άμεσα και με μια αντεπίθεση… διαρκείας με επιμέρους σκορ 8-2, μείωσε αισθητά. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων και με επίθεση της Κιουτσούκη, μετά από δυο χαμένα σετ μπολ της Σαντορίνης, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-17 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα, η ομάδα του Βλάντιμιρ Βάσοβιτς δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στα σερβίς και στις επιθέσεις της γενικά, με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να ισοφαρίσει σε 14-14 και να απειλήσει αρκετά. Η νησιώτικη ομάδα όμως με πρωταγωνίστρια τότε την Μερκάδο ανέβασε “στροφές” και κατάφερε να πάρει το σετ με 25-21 για το 2-0, θέτοντας τα θεμέλια για μια… ευρεία νίκη.

Αυτή όμως δεν ήρθε, καθώς στο τρίτο σετ του παιχνιδιού, το σύνολο της Κάταλιν Κις έμεινε “ζωντανό” καθώς πίεσε αρκετά και με πρωταγωνίστρια την Λάνγκεκερ και παίρνοντας αρκετούς κομβικούς πόντους από την Μάντεχ Μπορχανί, έφτασε με σχετική δυσκολία βέβαια στο τέλος, στην κατάκτηση του σετ με 25-22, μειώνοντας έτσι στο 2-1.

Στο επόμενο σετ, το τέταρτο του ματς, οι δυο ομάδες πήγαιναν… χέρι-χέρι από την αρχή, ωστόσο ο Ηλυσιακός μετά το 8-8, με τους άσους της Πένε, πήρε προβάδισμα 8 πόντων (10-18). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 19-23, ωστόσο τότε η αθηναϊκή ομάδα βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν για να φτάσει στην κατάκτηση και αυτού του σετ με 25-22, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στέλνοντας παράλληλα το ματς σε τάι-μπρέικ για μια απολαυστική “μάχη”.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του ντέρμπι, ο ΑΟ Θήρας με απόλυτη πρωταγωνίστρια την Μερκάδο, κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα με 13-9, κάτι που δεν άλλαξε από την ομάδα των Ιλισίων, φτάνοντας έτσι στο 15-12 και τη νίκη με 3-2 σετ, σε ένα ματς που η ομάδα της Κάταλιν Κις έδειξε πάθος και μαχητικότητα ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δρόσος, Γεωργοπούλου Α., Γραμματεία: Ιωάννου Μ..