Ο επιβλητικός Μίλωνας “λύγισε” την Κηφισιά! (video)

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επέστρεψε στις νίκες και σε… τροχιά τετράδας, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ επί της ομάδας των βορείων προαστίων στο “Κροίσος Πέρσης” για την 13η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Με πρωταγωνιστές τους Χερ, Μολίνα, Γιορτνάνοφ ο Μίλωνας νίκησε την Κηφισιά με 3-1 σετ στο ντέρμπι της 4αδας για τη 13η αγωνιστική. Ο Μίλωνας ανέβηκε στους 25 βαθμούς και είναι σε απόσταση βολής από τον Παναθηναϊκό, ενώ η Κηφισιά έμεινε καθηλωμένη στους 20 βαθμούς. Επιπλέον η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε και το πλεονέκτημα της μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετές… διαθέσεις και πήγαιναν “χέρι-χέρι” στην αρχή του πρώτου σετ, με την Κηφισιά να παίρνει κάποιους πόντους από τον Οκοσάνοβιτς, όμως ο Μίλωνας απάντησε με τον Γιορντάνοφ. Οι Νεοσμυρνιώτες βελτίωσαν την υποδοχή τους και προηγήθηκαν σε κομβικό σημείο με +6 (22-16) δια χειρός Ανδρεάδη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 πόντους (23-19), όμως ο Ανδρεάδης έδωσε σετ πόιντ στους γηπεδούχους και στη συνέχεια ο Μίλωνας έκανε το 25-20 για το 1-0.

Ο ρυθμός ήταν παρόμοιος και στην αρχή του δεύτερου σετ, με το σύνολο του κόουτς Χριστοφιδέλη να αποκτά ένα ισχνό προβάδισμα με πρωταγωνιστές του τον Τσέιβερς και τον Οκοσάνοβιτς. Στη συνέχεια, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα απάντησε με τον Χερ να “μοιράζει” με εξαιρετικό τρόπο πόντους στους Μολίνα και Γιορντάνοφ για το 13-11. Η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβασε “στροφές” και με πρωτεργάτη της τον Ρικάρντο, ισφοάρισε σε 15-15. Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Νεοσμυρνιώτες να αποκτούν “βραχεία” κεφαλή με 2 πόντους (22-20) χάρη σε άσσο του Δημητούλη. Η Κηφισιά απάντησε με τον Ρικάρντο, όμως ο Μίλωνας ήταν αυτός που είχε το σετ πόιντ. Το μπλοκ του Μπράιαν Γκουστάβο έφερε το 2-0 στα σετ και την ομάδα του ένα βήμα μακριά από μια “καθαρή” νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο τρίτο σετ του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους τον Στιβαχτή και τον Οκοσάνοβιτς, έφτασαν στο “double score” (8-4). Ο Μίλωνας έπαθε ένα μικρό… μπλακ-άουτ και έτσι η Κηφισιά έφτασε σύντομα στο +6 (11-5). Τα μπλοκ της ομάδας του κόουτς Χριστοφιδέλη έγιναν ακόμη πιο αποτελεσματικά και με εξαιρετική ενέργεια του Τσέιβερς, προηγήθηκε με 16-9. Ο Οκοσάνοβιτς με ένα φοβερό άσσο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του (10-18) και παράλληλα το… μομέντουμ έδειχνε Κηφισιά. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν σε ολόκληρο το σετ και έτσι το έχασαν με 25-13 και το σκορ του παιχνιδιού μειώθηκε σε 2-1, δίνοντας έτσι… νέα ομορφιά στην εξέλιξή του.

Παρά το προβάδισμα που πήραν οι φιλοξενούμενοι στην αρχή του τέταρτου σετ, ο Μίλωνας ανέβασε “στροφές” και με τους Νανόπουλο και Xερ, ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και προηγήθηκε με 8-5. Ο Ανδρεάδης συνέχισε το… κρεσέντο του για το 11-6, ενώ ο Νανόπουλος έβαλε… δύσκολα στην υποδοχή της Κηφισιάς για το 13-7. Το σύνολο του κόουτς Χριστοφιδέλη δεν κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία, μειώνοντας μόλις σε 20-12 μετά από ενέργεια του Μέικον. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με το ίδιο “τέμπο” και έτσι ο Μίλωνας πήρε το σετ με 25-15 και επικράτησε με 3-1 σετ επί της Κηφισιάς.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-23, 13-25, 25-15) σε 102′

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Καπότης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.