Ο Άρης λύγισε τον Πανιώνιο και συνεχίζει

Μετά από παιχνίδι θρίλερ διάρκειας σχεδόν τριών ωρών, ο Άρης γύρισε από την… κόλαση κόντρα στον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη και με τη νίκη με 3-2 σετ πήρε το εισιτήριο για την 3η αγωνιστική της Γ’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Ο Πανιώνιος, πρωτοπόρος και αήττητος στο πρωτάθλημα της Pre League γυναικών, βρέθηκε ένα βήμα πριν την νίκη της χρονιάς, καθώς προηγήθηκε με 2-0 σετ και 20-10 στο τρίτο αλλά ο Άρης έμεινε ζωντανός και ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε. Ο αγώνας κράτησε σχεδόν τρεις ώρες και τα πέντε σετ κρίθηκαν με το μίνιμουμ της διαφοράς.

Ο Άρης θα μάθει τον επόμενο αντίπαλό του, στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (25/1, 12:30) στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ.

Στο πρώτο σετ ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος και η Αλεξάκου έγραψε το 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης έχασε τέσσερα σετ μπολ για να ισοφαρίσει (23-24, 24-26, 25-26, 26-27) και ο Πανιώνιος στο τρίτο δικό του έκανε το 31-29 μετά από άσσο της Όλουοτς.

Στο τρίτο σετ ο Πανιώνιος ήταν εντυπωσιακός και όλα έδειχναν ότι θα ολοκληρώσει τον αγώνα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 20-9 και σε εκείνο το σημείο η κορυφαία του αγώνα, Όλουοτς, πέρασε στον πάγκο για μερικές ανάσες και έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να μειώσει. Η Κενυάτισσα επέστρεψε με το σκορ στο 21-16, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν αρχίσει και έβρισκαν ρυθμό. Η Όλουοτς με μπλοκ έκανε το 24-23 για το ματς μπολ του Πανιωνίου, αλλά στην συνέχεια τρεις συνεχόμενες επιθέσεις της Γαλλίδας διαγώνιας του Άρη, Ζουλί Ολιβέιρα, έγινε το 24-26.

Στο τέταρτο σετ ο Πανιώνιος πάλι ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 8-2. Ο Άρης σιγά σιγά μείωνε και ήρθε η ισοφάριση σε 8-8 με άουτ επίθεση της Αλεξάκου. Η Μπάκα με μπλοκ έγραψε το 18-23 αλλά ο Πανιώνιος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με σέρβερ την Αλεξάκου “έτρεξε” σερί 5-0 για το 23-23. Μάλιστα είχε και την ευκαιρία να περάσει μπροστά αλλά οι αθλήτριες του Γιάννη Χαριτωνίδη δεν συνεννοήθηκαν σωστά και έγινε το 23-24. Η Όλουοτς ισοφάρισε (24-24), η Μπάκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Άρη για να καρφώσει άουτ στην επόμενη φάση η Όλουοτς για το 24-26 και το 2-2 σετ.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε και το πέμπτο σετ με τον Πανιώνιο να ξεκινάει με 3-0 με σέρβερ την Τακαγκούι. Με λάθος της Μπάκα ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 11-9, αλλά λίγο αργότερα η άουτ επίθεση της Όλουοτς έφερε το 12-12. Η Αλεξάκου σε προσπάθεια για μπλοκ ακούμπησε το φιλέ για το 13-14, η Ζιώγα ισοφάρισε σε 14-14, αλλά μετά η υπέρβαση της Καρέλια και η κόντρα επίθεση της Γιούρντζα έγραψαν το 14-16 για το τελικό 2-3.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 31-29, 24-26, 24-26, 14-16)

Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Όλουοτς, Τακαγκούι, Καθάριου, Ζιώγα, Αλεξάκου, Καρέλια / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ), Μιλεντίγιεβιτς, Κράνη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Ξανθοπούλου, Ντούμαντσιτς, Μπάκα, Ολιβέιρα, Νεσίμοβιτς, Γκιούρζντα / Θεοδοσίου (λ), Σαουλίδου (λ), ΑΠοστολίδου, Παπαδοπούλου.//Λ.