O αποτελεσματικός Πήγασος Πολίχνης κέρδισε την Καλαμάτα

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού μετά από 137΄νίκησε με 3-2 σετ τη μαχητική Α.Ο.Καλαμάτα 80 στη δεύτερη ημέρα του ομίλου της Α φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Πλέον η πρώτη του ομίλου θα κριθεί στην τρίτη και τελευταία αναμέτρηση που θα γίνει την Κυριακή 22/10 στις 18:00 μεταξύ του Πηγάσου και του γηπεδούχο Άθλου Ορεστιάδας.

Η Καλαμάτα 80 όπως και στον αγώνα με τον Άθλο έδειξε μαχητικότητα, πείσμα αλλά και καλή τακτική στο μπλοκ – άμυνα αλλά στο 5ο σετ έμεινε από δυνάμεις στην επίθεση όπου είχε μόλις 28% αποτελεσματικότητα (5/18 επιθέσεις), έναντι 90% και 9/10 του Πηγάσου. Κορυφαίος των νικητών ο Κουβανός Λεόν με 24 πόντους.

Μοιραία ο τρίτος αγώνας του ομίλου έχει το χαρακτήρα τελικού. Η πρώτη ομάδα στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς” θα υποδεχτεί το Μίλωνα στην έδρα της και η δεύτερη θα παίξει στην έδρα του Π.Α.Ο.Κ.Mε αποτελεσματική υποδοχή, γρήγορη ανάπτυξη και πολλές επιλογές στην επίθεση (Μίλης, Μαυροβουνιώτης, Λεόν) ο Πήγασος μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού με 5-1 σετ.

Η Καλαμάτα ισορρόπησε αλλά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα σε όλο το σετ. Μάλιστα το 18-13 έγινε με τον Λεόν και το σετ έκλεισε με λάθος του Κοένεν για το 25-20.

Η Καλαμάτα πήρε ρίσκα στο σερβίς στην αρχή του 2ου σετ και με δύο σερί 3-0 χάρις το σερβίς και το μπλοκ των Οκάμπο, Αλεξάκη προηγήθηκε 9-3 και αργότερα 12-4 με μπλοκ του Δαλακούρα. Η διαφορά ασφαλείας κρατήθηκε από την Καλαμάτα και ο Κοένεν με επίθεση έκανε το 25-21 και το 1-1 σετ.

Αμφίρροπο μέχρι τα μισά του ήταν το 3ο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μετά από μεγάλες μονομαχίες στο φιλέ μέχρι το 14-14. Με τον άσσο του Μαυροβουνιώτη και το μπλοκ του Κεσεσίδη και την επίθεση του Μίλη ο Πήγασος ξέφυγε 17-14. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το +3. Πρόσκαιρα η Καλαμάτα μείωσε 23-22 με το λάθος του Λεόν αλλά η επίθεση του Κουβανού και το λάθος του Οκάμπο έκλεισαν το σετ 25-22 για τον Πήγασο που έκανε το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ όπου είχαμε και τη μεγαλύτερη ανατροπή στον αγώνα. Ο Πήγασος με μπροστάρη τον Λεόν, τα σερβίς του Κανέλλου και τις κόντρες του Μαυροβουνιώτη έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 17-11. Όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει αλλά η μαχητική Καλαμάτα 80 επανήλθε όπως άλλωστε είχε κάνει και κόντρα στον Άθλο.

Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Πηγάσου και με τους Οκάμπο, Χριστόφα, Δαλακούρα απάντησε με δικό της σερί 6-0 και προσπέρασε 21-20. Στο 23-23 ο Οκάμπο με δύο επιθέσεις έκλεισε το σετ 25-23 και με 2-2 σετ οδήγησε τον αγώνα στο 5ο σετ.

Στο 5ο σετ ο Πήγασος ήταν πιο αποτελεσματικός και πιο έμπειρος για να διαχειριστεί την κατάσταση. Με πρωταγωνιστή τον Μαυροβουνιώτη που πήρε 3 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 7-3. Αυτή τη φορά η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε καλύτερη διαχείριση στο προβάδισμα και με καλό μπλοκ αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις από Κανέλλο, Καπετανίδη ξέφυγε 13-7 και ο αγώνας τελείωσε με δύο λάθη του Οκάμπο.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 8-3, 16-9, 21-15, 25-21
3ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 11-16, 21-20, 25-23
5ο σετ: 3-5, 5-10, 7-12, 8-15
*Οι πόντοι του A.O.Kαλαμάτα 80 προήλθαν: 3 άσσοι, 10 μπλοκ, 58 επιθέσεις, 29 λάθη αντιπάλων και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15) σε 139΄.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της Προκριματικής Φάσης League Cup “Νίκος Σαμαράς” (20-22/10):

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 20.00: Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-2
Διαιτητές: Κουτσούλας, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 17.00: Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Πήγασος Πολίχνης 2-3
Διαιτητές: Δανιηλίδου, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 18.00: Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης
Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.//ΓΓ