O Απολλώνιος έκανε την έκπληξη με τον Παναθηναϊκό

Για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός έπεσε θύμα έκπληξης καθώς μετά την Λαμία ηττήθηκε αυτή τη φορά από τον Απολλώνιο, ενώ λίγες ημέρες πριν το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών είδε τη Μάρετ Γκρότους να τραυματίζεται.

Η Ολλανδέζα ακραία στο 5-4 του γ’ σετ σε προσπάθεια της για μπλοκ να προσγειώνεται άσχημα και να αποχωρεί, ενώ αύριο θα υπάρχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για την κατάσταση της… Την ίδια ώρα ο Απολλώνιος έφτανε σ’ αυτήν τη σπουδαία νίκη, παρόλο που οι Φακοπουλίδου, Διάλλα αποτελούν παρελθόν για την ομάδα εδώ και λίγες ημέρες…

Στο πρώτο σετ ο Απολλώνιος πήρε το προβάδισμα από την αρχή (2-4, 4-7, 9-11, 11-11, 12-15) με τον ΠΑΟ να προσπερνά για πρώτη φορά στο 17-16 (άουτ Ράπτη) για να φτάσουμε στο 22-22 όπου με σερί 3-0 (2 επιθέσεις Σάμανταν και μπλοκ Κελεσίδη) έκαναν το 1-0.

Ο Απολλώνιος όμως δεν το έβαλε κάτω και ξεκίνησε εξίσου καλά και στο β’ σετ μετατρέποντας το 4-3 σε 4-10 με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο 7-14… Ο ΠΑΟ με την Παπαφωτίου στο σερβίς μείωσε σε 11-14, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει περισσότερο μέχρι να φτάσουμε στο 21-23, με τον Απολλώνιο να κλείνει το σετ στο 22-25.

Στις αρχές του γ’ σετ είχαμε το απρόοπτο με την Γκρότους (στο 5-4) με τον Απολλώνιο να μετατρέπει το 7-5 σε 7-10 με συνεχόμενα μπλοκ. Οι φιλοξενούμενες ειχαν σταθερά το προβάδισμα (10-14, 13-15) και παρόλο που ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 16-16. ξέφυγε αμέσως με 16-19 και διατήρησε αυτό το +3 μέχρι το 19-22. Σ’ εκείνο το σημείο ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, η Παπαφωτίου πήγε στο σερβίς και ο Παναθηναϊκός με συνολικό σερί 6-0 έκανε την ανατροπή για το 2-1.

Νέα απάντηση για τον Απολλώνιο στο δ’ σετ… Εκεί όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10 για να ακολουθήσει ένα επιμέρους σκορ 2-10 από τις φιλοξενούμενες για το 12-20! Κι αυτή τη φορά ο Απολλώνιος κράτησε τη διαφορά στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όπου ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 1-5 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 5-7, αλλά εκεί να δέχεται ένα νέο σερίο για το 5-11… Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το 8-13, όπου ο ΠΑΟ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων μείωσε σε 11-13 για να ακολουθήσει ένα φοβερό ράλι με την Ράπτη με πλασέ να διαμορφώνει το 11-14 και την Καραντουμάν να δίνει οριστικό τέλος στο ματς.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κατσούλης, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Τουκτούρας, Γεώργας, Γραμματεία: Τρίκκα.