Νίκη με ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2:0 σετ, ωστόσο τα κορίτσια του “Δικεφάλου” με ψυχή και καρδιά γύρισαν το παιχνίδι επικρατώντας με 3:2 της Μπρνο.

Προβάδισμα πρόκρισης με επική ανατροπή πήρε ο ΠΑΟΚ, λυγίζοντας 3:2 σετ την Μπρνο, στο πρώτο ματς για τους “32” του CEV Cup.

Στη ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης (21/12, 19:00) ο ΠΑΟΚ θέλει τη νίκη για να πάρει την πρόκριση, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3:2 σετ το ματς θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε να προηγηθεί με 7:2. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, ισοφάρισαν σε 12:12 και με ένα 2:13 σερί πήραν το πρώτο σετ με 25:14. Με την ψυχολογία στα ύψη, η Μπρνο πήρε τα ηνία και του δεύτερου σετ, δεν έχασε το προβάδισμα και το κατέκτησε πολύ εύκολα με 25:15.

Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο μεγαλύτερο διάστημα του χέρι – χέρι στο σκορ. Ο “Δικέφαλος” προηγήθηκε με 13:9, 18:17 και τελικά το πήρε με 25:22. Έχοντας, πλέον, την ψυχολογία με το μέρος τους οι Θεσσαλονικείς έκαναν περίπατο στο τέταρτο σετ και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ με 25:10, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο ήταν κυρίαρχη, συγκεντρωμένη και με καρδιά και ψυχή λύγισε την Μπρνο για το 15:11, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τα σετ: 14:25, 15:25, 25:22, 25:10, 15:11