Νίκη κορυφής στο Ρέντη (video)

Oι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν (3-1) του Παναθηναϊκού στο άδειο “Μελίνα Μερκούρη” και συνεχίζουν αήττητοι και πρωτοπόροι στην VolleyLeague, υποχρεώνοντας μάλιστα τους “πράσινους” στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Εννέα ημέρες μετά τον αγώνα του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς” που διακόπηκε στο “Μελίνα Μερκούρη”, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός έδωσαν ξανά ραντεβού στο ίδιο γήπεδο για το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της VolleyLeague, οι οποίοι προερχόντουσαν από ευρωπαϊκά παιχνίδια. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν οι νικητές του παιχνιδιού, επικρατώντας (3-1) του Παναθηναϊκού και συνεχίζουν αήττητοι και πρωτοπόροι στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, αυτή είναι η πρώτη ήττα για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των “πρασίνων” απέκτησαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4), αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο να καλέσει και το πρώτο του τάιμ άουτ. Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε… στροφές, βελτίωσε την υποδοχή του και με τον Ερνάντεζ να ηγείται της “πράσινης” επίθεσης έφερε το ματς στα ίσα (8-8). Ωστόσο, με “όπλο” το σερβίς του Στερν, οι Πειραιώτες έκαναν ένα επιμέρους σερί 5-0, (13-8), οι οποίοι έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Οι “πράσινοι” ξανά έδειξαν αντίδραση και δεν άφησαν τους “ερυθρόλευκους” να “χτίσουν” μεγαλύτερη διαφορά. Έτσι, το “τριφύλλι” με ένα επιμέρους 4-0 έφερε το ματς σε νέα ισοπαλία (14-14). Η ομάδα του Καστελάνι ήταν άψογη από το σημείο του σερβίς, έχοντας ως εκείνο το σημείο πέντε άσους και απέκτησε εκ νέου προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (19-15). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν την υπεροχή τους ως το φινάλε και να κερδίσουν το πρώτο σετ 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες συνέχισαν με την ίδια συγκέντρωση και απέκτησαν ένα προβάδισμα τριών πόντων (10-7), έχοντας ως “σύμμαχο” το μπλοκ και “όπλο” το σερβίς. Οι “πράσινοι” έβγαλαν αντίδραση και με οδηγούς τους Ερνάντεζ, Κοβάρ και Πετρέα έφεραν το ματς στα ίσα (14-14). Το “τριφύλλι” είχε βελτιώσει αισθητά το σερβίς, καθώς κέρδισε τους πρώτους του άσους στο ματς (3). Στην συνέχεια, αμφότερες είχαν λανθασμένες επιλογές, με τις δυο ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (19-19, 20-20, 21-21). Σε κρίσιμο σημείο του σετ, ο Παναθηναϊκός με άσο του Βουλκίδη πήραν… κεφάλι στο σκορ (23-22). Ένα λάθος του Ερνάντεζ και το μπλοκ του Παγένκ, οι Πειραιώτες έφεραν το ματς στην ισοπαλία (24-24). Οι δυο ομάδες αρνούνταν να χάσουν σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο σετ, μαχόντουσαν για κάθε πόντο, σε ματς διαφήμιση (25-25 26-26, 27-27, 28-28, 29-29, 30-30,31-31), και οι οποίες είχαν αμφότερες set ball. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου με ένα έξυπνο πλασέ του Ερνάντεζ και με άσο του Βουλκίδη επικράτησαν (33-31) στο θεαματικό δεύτερο σετ, που παρέδωσαν μαθήματα υψηλού επιπέδου.

O κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού, ο Ερνάντεζ στην προσπάθεια του για καρφί (ΙΝΤΙΜΕ)

Το σύνολο του Καστελάνι συνέχιζε να παίρνει πόντους από το σερβίς (Ιντάλγκο και Τζούριτς) και με το Γερμανοκουβανό διαγώνιο να ηγείται της “ερυθρόλευκης” επίθεσης, ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα τριών πόντων (6-3). Ο Ιντάλγκο το είχε πάρει προσωπικά στο τρίτο σετ και με συνεχόμενους πόντους συντηρούσε το προβάδισμα του Ολυμπιακού (10-6). Την σκυτάλη από τον Γερμανοκουβανό πήρε ο Στερν, με δυο συνεχόμενους άσσους. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε χάσει την συγκέντρωσή της και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη. Έτσι, οι πρωταθλητές Ελλάδας έστειλαν την διαφορά στο +7 (20-13). Ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθεια του για την ανατροπή μειώνοντας και στους δυο (24-22) αλλά οι “ερυθρόλευκοι” με μπλοκ του Κουμεντάκη στο Πρωτοψάλτη κέρδισε (25-22) το τρίτο σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε… φουριόζος στο τέταρτο σετ και ξεκίνησε δυναμικά, αποκτώντας πολύ γρήγορα ένα προβάδισμα στο +5 (5-0). Η ομάδα του Καστελάνι συνέχιζαν να βρίσκουν επιλογές στην επίθεση, χάρη στον εξαιρετικό Στερν και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +7 (15-8). Οι Πειραιώτες οι οποίοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους συντηρούσαν το προβάδισμα τους (21-15). Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” διαχειρίστηκαν ως το φινάλε την υπεροχή του και επικράτησαν (25-20) με 3-1 σετ του “τριφυλλιού“.

O Kουμεντάκης στο “ερυθρόλευκο” καρφί και η υπέροχη αμυντική προσπάθεια των “πρασίνων’ με τριμπλό μπλοκ (INTIME)

Τα σετ: 25-21, 31-33, 25-22, 25-20