Νίκη κορυφής για τον ΑΟΘ

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ”σκαρφάλωσε” ο ΑΟ Θήρας, μετά την επικράτησή του με 3-1 σετ επί του Απολλώνιου, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Η αυλαία της 5ης ”στροφής” του γυναικείου πρωταθλήματος ”έπεσε” σήμερα (06/12) με το εξ αναβολής ματς ανάμεσα στον ΑΟ Θήρας και τον ΟΦΑ Απολλώνιο. Οι αθλήτριες του Ματέο Φρέσκι πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση και νίκησαν με 3-1 σετ (25-23, 19-25, 25-19, 25-21) στη Σαντορίνη.

Το πρώτο σετ εξελίχθηκε σε ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Απολλώνιος κατάφερε να ματατρέψει το 10-10 σε 10-14, αλλά η απάντηση του ΑΟΘ ήταν άμεση καθώς με την Κιουτσιούκη στο σερβίς προηγήθηκε 15-14. Η μάχη πόντο με πόντο συνεχίστηκε μέχρι το 20-20, που έγινε 20-22 με τον Απολλώνιο να έχει κόντρα μπάλα, αλλά η Χριστοδούλου με άμυνα πήρε τον πόντο για να ισοφαρίσει η Φερνάντες και το λάθος στην υποδοχή να βγάλει μπροστά τον ΑΟΘ με 23-22. Η Ασόνια έφερε ξανά το ματς στην ισορροπία, όμως το χαμένο σερβίς τη Πήττα και η επίθεση της Πόπιτς μετά την κακή υποδοχή τελείωσαν το σετ.

Ο Απολλώνιος με συνεχόμενα μπλοκ προηγήθηκε 1-5 στην εκκίνηση του 2ου σετ και έφτασε στο 3-11. Ο ΑΟ Θήρας δεν έβρισκε τρόπο να αντιδράσει (8-16) και μόνο προς το τέλος πλησίασε (18-22) χωρίς όμως να απειλήσει με ανατροπή.

Η απάντηση της Σαντορίνης ήρθε στο τρίτο σετ όταν το 4-3 έγινε 8-3 με τη Φίγιοκ στο σερβίς. Ο Απολλώνιος μάζεψε τη διαφορά στο 9-7, αλλά εκεί δέχθηκε ένα νέο σερί για το 12-7 και λίγο αργότερα το 15-11 έγινε 19-11 για να έρθει εύκολα το 2-1.

Ο ΑΟ Θήρας έδειχνε να ελέγχει από νωρίς το τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε 9-6 με δύο επιθέσεις της Φερνάντες, με τον Απολλώνιο να προσπαθεί να μείνει ζωντανός και να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Με μπλοκ της Μερκάδο έγινε το 19-16, αλλά το λάθος της Φίγιοκ και το μπλοκ της Ράντη έφεραν το σετ στον πόντο (19-18). Μερκάδο και Φίγιοκ επανέφεραν την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για τον ΑΟ (22-18), για να τελειώσει το σετ με 25-21 μετά από φιλέ σερβίς της Ράπτη.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 19-25, 25-19, 25-21) σε 100′