Νίκη και «σφραγίδα» δεύτερης θέσης για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ της Κηφισιάς και ολοκλήρωσαν με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στη Volley League ανδρών.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία στο Ζηρίνειο για τη 10η αγωνιστική των πλέι οφ και εξασφάλισαν τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα.

Η Κηφισιά εισήλθε με τον ιδανικότερο τρόπο στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (4-0) στα πρώτα λεπτά του σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν πόντους, βγάζοντας παράλληλα άμυνες στο φιλέ και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 14-15. Στη συνέχεια παρέμειναν μπροστά στο σκορ, διατηρώντας διαφορά τεσσάρων πόντων. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν το πρώτο σετ, ισοφαρίζοντας σε 24-24, ενώ προσπέρασαν και στο σκορ με 25-24. Οι Πειραιώτες συγκεντρώθηκαν εκ νέου και «καθάρισαν» το σετ με 25-27.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να κυριαρχήσουν και να αποκτήσουν ασφαλή διαφορά. Η Κηφισιά αντιστεκόταν σθεναρά στην αρχή του σετ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» σερί τριών πόντων (6-9) και εν συνεχεία άνοιξαν τη διαφορά (10-16). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Πειραιωτών, οι οποίοι πήραν και το δεύτερο σετ με 18-25, σφραγίζοντας με αυτόν τον τρόπο και τη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός πήρε «κεφάλι» στο σκορ και στο τρίτο σετ, θέλοντας να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Απέκτησε διαφορά τριών πόντων (0-3) και τη διατήρησε έως και το 9-12. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για να αντισταθούν και ροκάνισαν τη διαφορά στον πόντο, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν για ακόμη μία φορά τον ρυθμό τους στην επίθεση και εξασφάλισαν τη νίκη με 18-25 και 3-0 σετ.

1ο σετ: 8-6, 15-16, 17-21, 25-27

2ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 18-25

3ο σετ: 7-8, 15-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: (25-27, 18-25, 18-25) σε 74′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (2/6 επ. 1 άσσος, 44% υπ. – 33% άριστες), Λινάρδος 11 (6/9 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιχάλ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Κωστόπουλος 7 (7/16 επ., 63% υπ. – 20% άριστες), Παλαιολόγος 5 (4/13 επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 56% υπ. – 11% άριστες), Σωνάκης (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Αμπράο, Κωτσάκης 4 (4/6 επ.), Κασαμπαλής, Σπηλιώτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Πάγενκ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (11/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 12% άριστες), Τέπαν 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι 1 (1 μπλοκ), Πέριτς 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 12% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 70% υπ. – 10% άριστες), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Δαλακούρας, Εφραιμίδης 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 0% άριστες).

Οι δηλώσεις των προπονητών στην κάμερα της ΕΡΤ:

Γιάννης Ορφανός: «Δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τη φετινή χρονιά και τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε. Ήταν δύσκολη με πολλούς  τραυματισμούς και ατυχίες. Ελάχιστες φορές μέσα στη χρονιά καταφέραμε να προπονηθούμε όλοι μαζί. Στον αθλητισμό πάντα υπάρχουν οι καλές και οι κακές χρονιές».

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Σίγουρα, από όταν ήρθα στην ομάδα, δώσαμε το μάξιμουμ της προσπάθειας μας σαν ομάδα. Θέλαμε, φυσικά, να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια, δεν τα καταφέραμε δυστυχώς, αλλά θέλω να πω ένα ευχαριστώ στους παίκτες μου, γιατί έδωσαν το μάξιμουμ της προσπάθειας τους για την ομάδα».