Νίκες για Άρη και ΑΟ Θήρας

Πρώτη νίκη για τον ΑΟ Θήρας, που πήρε το τρίποντο στο παρθενικό εντός έδρας ματς της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων στη μεγάλη κατηγορία. Από την κόλαση στον παράδεισο ο Άρης στα Ιλίσια. Οι Θεσσαλονικιές ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0 από τις γηπεδούχες, έφεραν τούμπα το ματς και πανηγύρισαν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-1), αλλά η αντίδραση της Σαντορίονης ήταν άμεση (5-6) για να φτάσει στο 13-17. Τα Πεύκα μείωσαν σε 17-19, αλλά η διαφορά άνοιξε γρήγορα (18-23) για το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΘ ξέφυγε γρήγορα (3-8) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε, αλλά στο τρίτο η γηπεδούχος ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 21-18. Δεν μπόρεσε όμως να το κρατήσει με τον ΑΟΘ να ισοφαρίζει 21-21 για να φτάσουμε στο 24-23. Η Μορένο έχασε το σερβίς και παρόλο που η Φίγιοκ δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς στο 24-25, το έκανε στο 25-26 όταν με τεχνικό χτύπημα πήρε τον πόντο και το τρίποντο για την ομάδα της.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 25-27) σε 80′.

Στο παιχνίδι του Ηλυσιακού κόντρα στον Άρη, η ομάδα των Ιλισίων έδειχνε ότι έλεγχε την αναμέτρηση και μάλιστα στο τρίτο και καθοριστικό σετ είχε πέντε ματς μπολ για να τελειώσει την αναμέτρηση, ο Άρης έβρισκε λύσεις και στο τέταρτο δικό του σετ μπολ έκανε το 31-33.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ψυχολογία των αθλητριών του Μανώλη Σκουλικάρη ανέβηκε και με κορυφαία την Λενγκβέιλερ που σταμάτησε στους 29 πόντους πήρε το σπουδαίο διπλό.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 25-20, 31-33, 202-5, 05-15) σε 127′